لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

هشدار الن گرين اسپن درباره بودجه و حمايت گرائی در نشست مقامات مالی جی-٧


الن گرين اسپن رئيس بانک مرکزی آمريکا هشدار داده است که اگر کنگره و رئيس جمهور آمريکا اقدامات لازم را برای کاهش بيشتر کسری موازنه پرداخت ها در بودجه کشور نکنند، آمريکا ميتواند با معضلات جدی اقتصادی روبرو شود.

اين اظهارات را وی روز جمعه در نظراتی که در برای سخنرانی خود در فيلادلفيا آماده ميکرد، ابراز کرد.

آقای گرين اسپن گفت که تعداد فزاينده ای از مردم آمريکا به سن بازنشستگی ميرسند و هزينه های صعودی مراقبت پزشکی باعث بالا رفتن مخارج برنامه های کليدی دولتی ميشود.

وی گفت که واشنگتن ممکن است بيش از آنچه که در استطاعت دولت است به "بيبی بومر ها" قول داده باشد. "بيبی بومر" اصطلاحاً به نسلی اطلاق ميشود که درست پس از پايان جنگ جهانی دوم متولد شدند و تعداد شان بسيار بيش از حد معمول بود و کسانی که به اين نسل تعلق دارند در چند سال آينده شروع به بازنشست شدن ميکنند.

آقای گرين اسپن طرفدار برقرار کردن توازن در بودجه کشور از طريق حذف مخارج دولت است هرچند در عين حال گفت که طراحان سياست آينده اقتصادی لازم است که افزايش ماليات را هم در نظر بگيرند.

***

در خبری ديگر رهبران بانک های مرکزی و وزرای دارائی کشورهای ثروتمند جهان در لندن گرد آمده اند تا درباره مسائلی که ممکن است يارانه های کشاورزی و نرخ بهره را هم شامل شوند، گفتگو کنند. آنها همچنين از الن گرين اسپن رئيس بانک مرکزی آمريکا خداحافظی خواهند کرد.

روز جمعه و امروز شنبه اين مقامات نشستی داشتند که از گروه کشورهای صنعتی ملقب به "جی-٧" تشکيل ميشد که تقريباً دو سوم اقصاد گلوبال را نمايندگی ميکنند. گروه "جی-٧" شامل کشورهای بريتانيا، فرانسه، آلمان، ژاپن، ايتاليا، و آمريکا است.

آقای گرين اسپن درباره خطرات حمايت گرائی تجاری و نداشتن کنترل بر روی بودجه صحبت کرد. وی بعنوان پر نفوذ ترين رئيس بانک مرکزی در تاريخ نگريسته ميشود و قرار است در اوائل سال آينده بازنشست شود.

برخی تحليل گران ميگويند که گرد همائی گروه " جی-٧" ممکن است فرصتی باشد که کشورهای اصلی تجارت جهانی بتوانند در مورد موضوعات کشاورزی که دستيابی به قرارداد تجارت گلوبال را سد کرده است، به توافق برسند.

XS
SM
MD
LG