لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

نظر رئيس بانک مرکزی آمريکا در باره بکارگيری کارگران خارجی


در طول 18 سال گذشته، الن گرين اسپن، بعنوان رئيس بانک مرکزی آمريکا، همواره سعی کرده است ميزان تورم در آمريکا را تحت کنترل قرار دهد که بگفته کارشناسان اقتصادی در اين راه بسيار موفق بوده است. اما آقای گرين اسپن اولين کسی است که ميگويد کارگران خارجی مانند کارگران چينی، هندی و اروپای شرقی کمک بزرگی به وی در کاهش تورم در آمريکا کرده اند.

کارگران خارجی با دستمزد های پائين باعث افزايش رقابت در بازارهای اقتصادی جهان شده و در نتيجه با پائين آوردن هزينه توليد، و بهای اجناس، به کاهش رشد تورم که يکی از وظائف اصلی بانک مرکزی آمريکاست کمک ميکنند.

ولی مارک زندی، اقتصاددان ارشد موسسه "مودیز اکانومی دات کام" ميگويد گارکران خارجی همزمان باعث بيکاری و خارج شدن مشاغل از آمريکا شده اند.

کارخانه جنرال موتور هفته گذشته گفت که 30 هزار نفر از کارگران خود را اخراج خواهد کرد و کارخانه دارو سازی مرک نيز همين هفته اعلام کرد 7 هزار نفر از گارگران خود را از کار بيکار خواهد کرد.

آقای زندی ميافزايد ظرف 5 سال گذشته از تعداد مشاغل صنعتی آمريکا بشدت کاسته شده است که بسيار از اين مشاغل هرگز به آمريکا باز نخواهد گشت. او همچنين ميافزايد با توجه به تهديد شرکت ها از از بستن کارخانه و انتقال آن به کشورهای ديگر و بکار گيری کارگران خارجی، از ميزان دستمزد و مزايای کارگرانی که هنوز در آمريکا شاغل هستند بمقدار قابل ملاحظه ای کاسته شده است.

با افزايش صادرات محصولات چين بويژه به آمريکا، رشد اقتصادی چين در سال جاری به بيش از 9 در صد رسيده است در حاليکه کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا، تنها در سال جاری، چندين بار رکورد بالاترين ميزان کسری خود را شکسته است.

XS
SM
MD
LG