لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

يخ، آب نمک، و خاک رس در زير سطح مريخ و اطلاعات مهم از آتمسفر تيتان


دانشمندان اعلام کردند که يافته های سفينه فضائی اتحاديه اروپا نشان داده است که در زير سطح کره مريخ، يخ وجود دارد. تحقيقات ديگری نيز وضعيتی مشابه دوران اوليه شکل گيری کره زمين را در يکی از اقمار سياره زحل نشان ميدهند.

روز چهارشنبه مقاله ای در ژورنال علمی "سايِنس" گفت که "مارس اکسپرس" سفينه سازمان فضائی اتحاديه اروپا لايه هائی از يخ خالص را که در زير سطح مريخ مدفون شده، يافته است.

مقاله ديگری در ژورنال علمی "نِيچر" ميگويد که دستگاه های سفينه "مارس اکسپرس" شواهدی از وجود آب نمک و خاک رُس را در مريخ نشان داده اند.

اطلاعات بدست آمده از سوی اروپا تأييد کننده شواهدی است که قبلاً سفينه آمريکا يافته بود که سطح مريخ در گذشته ای دور از آب پوشيده بوده است، دليلی که ممکن است به اين نتيجه رسيد که شايد بر روی مريخ حيات وجود داشته است.

روز چهارشنبه نيز "نيچِر" گزارش داد که سفينه مشترک آمريکا و اروپا (کاسينی-هويگنس) بر روی قمر "تيتان" که بزرگترين قمر زحل است آتمسفری شبيه دوران اوليه شکل گيری کره زمين با ابرهائی مملو از گاز های کربن و اذُت، کشف کرده است.

محققين همچنين تصور ميکنند که اذُت موجود در جوّ (آتمسفر)، ابتدا توسط ذرّات يخی بين السياره ای که حاوی آمونيوم هستند، به تيتان رسيده، و با گذشت زمان بالاخره آمونيوم به اتمهای اذت تجزيه شده است ، آنگونه که بنظر ميرسد در کره زمين اين پردايش انجام گرفته است.

در عين حال نتايج تحقيقات نشان ميدهد که سطح تيتان آنگونه محيطی نيست که برای آغازش حيات مناسب باشد چرا که ترکيبی است از مواد محترقه شيميائی و قير.

XS
SM
MD
LG