لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

شمار مبتلايان به ايدز در جهان به چهل ميليون نفر افزايش يافته اما ترکيب آمارها اميدوارکننده است


مسئول برنامه ايدز در سازمان ملل متحد، امروز در روز جهانی ايدز از جامعه بين المللی درخواست کرد برای مبارزه با اين بيماری مرگبار آنچه را که در توان دارند بکار گيرند.

دکتر پيتر پيوت مدير عامل برنامه ايدز درسازمان ملل متحد گفت آموزش بهترين سلاح در جنگ با ايدز است. وی همچنين گفت سرمايگذاری در امور مرتبط با پيشگيری موجب شده است که در دور تسلسل آلودگی های جديد کاهشی پيدا شود.

وی گفت آمارهای جديد که نشان از کاهش ابتلای بزرگسالان در چند کشور ، بخصوص در کنيا، زيمبابوه و بعضی از ممالک حوزه دريای کارائيب دارد، اميدوار کننده است.

دکتر پيوت اين کاهش را ناشی از تغيير در رفتار، از جمله استفاده بيشتر از کاندوم، تاخير در انجام نخستين آميزشهای جنسی و کمتر شدن تعداد طرفهائی که افراد برای آميزشهای جنسی سراغ آنها ميروند، دانست.

وی گفت بااينحال شمار انسان هائی که در سراسر جهان با بيماری ايدز درگير اند به بيش از چهل ميليون نفر رسيده است که از هر زمان ديگری بيشتر است.

زنان، قريب نيمی از مبتلايان به ايدز را تشکيل ميدهند. دکتر پيوت گفت برای کمک به معکوس ساختن روند گسترش ايدز، افزايش برنامه های پيشگيری، مداوا و مراقبت در سطحی عمده ضروری است.

سازمان ملل متحد برای تشويق دولت ها به انجام تعهدات خود در مبارزه با ايدز تلاشی پنجساله را زير عنوان " به وعده خود برای متوقف ساختن ايدز عمل کنيد " به مورد اجرا گذاشته است .

XS
SM
MD
LG