لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

اعمال آزار و ارعاب بر روزنامه نگاران توسط جمهوری اسلامی


سازمان خبرنگاران بدون مرز که يک نهاد نظارت بر آزادی مطبوعات است خواستار آزادی دو روزنامه نگار شده است: يکی از اين خبرنگاران " مهدی عمادی " روزنامه نگار آزاد است که در ماه ژوئيه گذشته، پس از ديدار از منطقه کردستان عراق بازداشت شد. وی پيرامون قتل عام ساکنان يک روستا در بخش کردستان ايران که در سالهای 1980رخ داده است، سرگرم تحقيق بود.

آقای عمادی به اتهام " خروج غير قانونی از کشور" به 15 ضربه شلاق و يک سال زندان محکوم شد. روزنامه نگار ديگر محمود باستانی نام دارد که او هم در ماه ژوئيه بازداشت شد. آقای باستانی سردبير روزنامه ای است که رژيم مذهبی ايران آن را تعطيل کرد. وی همچنين به چند نشريه ديگر مقاله ميدهد. آقای باستانی هنگامی دستگير شد که سرگرم تهيه مطالب تظاهرات پشتيبانی از اکبر گنجی روزنامه نگار زندانی و فعال سياسی بود.

سازمان خبرنگاران بدون مرز در بيانيه ای گفته است : " بازداشت احمدی و باستانی مطلقاً خودسرانه انجام شده است؛ و زمان آن فرا رسيده است که دادگاههای ايران ازهدف قرار دادن پی در پی روزنامه نگاران دست بردارند."

سازمان خبرنگاران بدون مرز ميگويد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ايران برای دست کم ده روزنامه نگار، که به آنها " توصيه شده يود" از انتقاد دولت جديد محمود احمدی نژاد خودداری کنند، احضاريه صادر کرده است. از اين روزنامه نگاران همچنين به اصطلاح " درخواست شده بود" پيرامون مسائل حساس، از قبيل برنامه هسته ای ايران ،مطلبی ننويسند. " کميته سوم سازمان ملل متحد" اخيراً قطعنامه ای تصويب کرده است که در آن رژيم جمهوری اسلامی ايران را بخاطر نقض موازين حقوق بشر محکوم کرده است. اين قطعنامه از چند مورد نقض حقوق بشر، از جمله " اَعمال ِ ايذايي، اِرعاب، و پيگرد" روزنامه نگاران و وبلاگ داران نام ميبرد؛ و نيز از تعطيل شدن روزنامه ها و بستن وبسايت های اينترنتی خبر ميدهد. اين گونه سرکوبها يکی از دلايلی است که ايالات متحده آمريکا در جهت پيشبرد اصلاحات دموکراتيک در سراسر خاورميانه تلاش ميکند.

کاندوليزا رايس در اين مورد ميگويد: " اينک ما برای تحقق آمال دموکراتيک بايد با جديت در جهت استيفای حقوق اوليه، که خواست مردم جهان است، بکوشيم." وزير امور خارجه آمريکا ميگويد: "مردم ايران تفاوتی با مردم عراق يا مردم افغانستان يا مردم اوکراين يا مردم آلمان يا آمريکا ندارند . آنها نيز شايستگی آن را دارند که همانند ديگران با سربلندی در فضای آزاد زندگی کنند."

XS
SM
MD
LG