لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

درگذشت جورج بست بازيکن پيشين فوتبال ايرلند شمالی و منچستريونايتد


جورج بست George Best ، بازيکن پيشين فوتبال ايرلند شمالی و باشگاه انگليسی منچستريونايتد، روز جمعه در بيمارستانی در لندن درگذشت.

بست که بدليل بازی ماهرانه و زيبا و نحوه زندگی شخصی يکی از نهادهای فرهنگی بريتانيا تلقی ميشد و در فوتبال در رديف ستارگانی چون پله از برزيل، ديه گو مارادونا از آرژانتين و يوهان کراف هلندی از او نام برده ميشد در سال ۲۰۰۲ و در پی سالها زياده روی در نوشيدن مشروبات الکلی تحت عمل پيوند کبد قرار گرفت. او از حدود دو ماه پيش دچار عوارض کليه و ريه شد و حالش رو به وخامت گررائيد و در بيمارستان بستری شد.

جورج بست در سال ۱۹۴۶ در بلفاست چشم به جهان گشود. بين سالهای ۱۹۶۳ و ۱۹۷۴ در ۴۶۶ مسابقه برای باشگاه منچستريونايتد بازی کرد و ۱۷۳ گل برای آن باشگاه بثمر رساند و رهبری آن باشگاه را به کسب جام قهرمانی فوتبال اروپا در سال ۱۹۶۸ و عناوين قهرمانی ليگ فوتبال انگلستان در ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷ بعهده داشت.

در سال ۱۹۶۸ بعنوان بهترين بازيکن فوتبال مردان اروپا برگزيده شد و در همان سال بعنوان بهترين بازيکن فوتبال انگلستان انتخاب شد. بسياری در جهان فوتبال از درگذشت ستاره پيشين اين ورزش اندوهگين شده اند.

جورج بست از اوج موفقيت ورزشی به قعر اعتياد به الکل فرو رفت. او در حاليکه بيست و چند سال داشت باشگاه يونايتد را ترک کرد و در بقيه دوران بازيهای حرفه ايش در باشگاههای کم اهميت تر انگلستان، و در آمريکا فوتبال بازی کرد.

مقامات فوتبال بريتانيا می گويند در مسابقات آخر هفته جاری ليگ برای گراميداشت خاطره جورج بست يک دقيقه سکوت رعايت خواهند کرد.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا که در يک گردهمآئی سران در مالتا حضور يافته است در توصيف بست گفت او شايد بهترين بازيکن نسل خود با مهارت ذاتی و يکی از بهترين بازيکنان فوتبال بود که کشور او ارائه داد.

XS
SM
MD
LG