لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

انتظار ميرود نيروهای آمريکائی مستقر در عراق پس از انتخابات ١٥ دسامبر کاهش يابند


امروز چهارشنبه گزارشی منتشر شده است که ميگويد وزارت دفاع آمريکا در حال برنامه ريزی جهت کاهش تعداد سربازان آمريکائی در عراق در اوائل سال آينده است.

اين روزنامه با ذکر "چند مقام ارشد نظامي" ميگويد وزارت دفاع چند مرحله مهم برای "تصميم گيری" را درباره توانائی نيروهای آمريکائی که امروز به تعداد ١٦٠ هزار سرباز است، برای سال ٢٠٠٦ در نظر گرفته است.

از هم اکنون انتظار ميرود تعداد سربازان پس از انتخابات ماه آينده عراق به ١٣٨ هزار نفر تقليل يابد. تحت آنچه برنامه ريزان آمريکائی، سناريوی "معتدلاً خوشبينانه" خطاب ميکنند، واشنگتن پست ميگويد که کل تعهد آمريکا در عراق در سال آينده ميتواند تا ١٠٠ هزار سرباز تقليل يابد.

بخشی از هر نيروی خارج شده از عراق ميتواند در کويت يا نقطه ديگری در خليج فارس دوباره مستقر شود، اما روزنامه ميگويد تصميم نهائی تا پس از رأی گيری ١٥ دسامبر عراق گرفته نخواهد شد.

روز سه شنبه کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا در شبکه تلويزيونی سی اِن اِن گفت که معتقد است کارآئی نيروهای عراقی در حال پيشرفت است، و اينکه استقرار تعداد کنونی نيروهای آمريکائی در عراق ممکن است ديگر "مدت چندان زيادی" لازم نباشد.

XS
SM
MD
LG