لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

افشا گری برنامه اتمی ايران


يکی از تبعيديان مشهور ميگويد رژيم مذهبی ايران يک سلسله تونلهای زيرزمينی و تأسيسات عظيمی در شرق تهران احداث کرده است تا برنامه توليد سلاحهای هسته ای را از ديدها پنهان دارد.

عليرضا جعفرزاده اين ادعا را در يک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن بيان داشت. آقای جعفر زاده سخنگوی سابق " شورای ملی مقاومت" وابسته به سازمان مجاهدين خلق است. اين شورا ، که ايالات متحده آمريکا آن را يک سازمان تروريستی ميشناسد، در گذشته نيز اسرار برنامه هسته ای ايران را افشا کرده است. شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا حاضر نيست پيرامون بيانات آقای جعفر زاده اظهار نظرکند؛ اما ميگويد ترديدی نيست که ايران يک برنامه هسته ای سرّی دارد.

آقای مک کورميک ميگويد: " برنامه آنها به طُرُق ِ مختلف از ديدها پنهان است."

ادعای مربوط به تونلهای زيرزمينی کمی پس از آن اعلام شد که سازمان بين المللی انرژی اتمی اعلام کرد ايران در سال 1987 از شبکه بازار سياه، که بوسيله عبد القدير خان دانشمند پاکستانی علوم هسته ای رهبری ميشد، طرحهای تفصيلی دريافت کرده است. اين طرحها توضيح ميدهد که چگونه ميتوان هسته اصلی انفجاری بمب اتمی را ساخت.

براساس گزارش سازمان بين ا لمللی انرژی اتمي، سندی که جمهوری اسلامی ايران اخيراً به اين سازمان تحويل داده است " روشهای ... قالبگيری و تراش سنگ اورانيوم غنی شده و طبيعی و تبديل آن را به شکلهای نيم کره اي" توصيف و تشريح ميکند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا درباره يافته های سازمان بين المللی انرژی اتمی چنين ميگويد: " جمهوری اسلامی ايران مدارکی تحويل داده است که روش شکل دادن به اورانيوم غنی شده را تشريح ميکند؛ و تنها يک مورد استفاده در اين عمل هست و آن توليد سلاحهای هسته ای است. ما مدتها است نگرانی خود را نسبت به برنامه هسته ای ايران اعلام داشته ايم؛ و معتقديم اينک جامعه بين المللی بر سر اين موضوع توافق دارند که دسترسی ايران به سلاح هسته ای موجب بی ثباتی منطقه خواهد شد و تحقق چنين رويدادی به سود هيچ کس نيست." سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اضافه ميکند که ايران مسؤل است " در زمينه هدفهای برنامه هسته ای خود در قبال همه کشورهای جهان شفاف و صادق باشد."

XS
SM
MD
LG