لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

هوشنگ پورشريعتی و اکبر گنجی برندگان جوايز انجمن مطالعات خاورميانه


انجمن مطالعات خاورميانه – ميسا – که يکی از معتبرترين موسسات تحقيقاتی در آمريکا تلقی می شود و در زمينه مسائل مربوط به خاورميانه و شناساندن مردم آن فعاليت می کند، شامگاه يکشنبه ۲۰ نوامبر در اجلاس عمومی خود در واشنگتن، " جايزه مطالعات ايرانی" را به نام هوشنگ پورشريعتی روزنامه نگار فقيد ايرانی ، به فهرست جوايز خود افزود و جايزه " آزادی " را نيز به اکبر گنجی روزنامه نگار دربند ايرانی اهدا کرد.

نخستين جايزه مطالعات ايرانی " ميسا" به پروفسور عليرضا شهبازی، استاد ايرانی دانشگاه آمريکائی اورگان، تعلق گرفت که، به گفته ريچارد بولت، رئيس کميته داوران در دانشگاه کلمبيا در نيويورک، ده ها کتاب، رساله و مقاله تحقيقی در باره ايران و تاريخ معاصر و باستانی آن نوشته است.

" علی بنو عزيزی" رئيس " ميسا" از هوشنگ پورشريعتی که نام او بر جايزه مطالعات ايرانی گذاشته شده است، تجليل کرد و اورا روزنامه نگاری ناميد که از طريق فعاليت های مطبوعاتی در دو روزنامه اطلاعات و آيندگان عمر خود را وقف پيشبرد کشور و هموطنانش ساخت و يکی از پايه گذاران نخستين سنديکای نويسندگان و خبرنگاران مطبوعات در ايران بود، سازمانی که در تاريخ معاصر و پر التهاب مطبوعات ايران نقشی سازنده و سرنوشت ساز ايفا کرد.

پورشريعتی آخرين رئيس خبرگزاری پارس پيش از انقلاب اسلامی در ايران بود که ۱۰ ماه پيش در آمريکا در گذشت.

جايزه آزادی ميسا به اکبرگنجی تعلق گرفت. " جو استورک" استاد دانشگاه و ناظر حقوق بشر، از گنجی سخن گفت و از او به عنوان روزنامه نگاری که شجاعت و پايداری اش در دفاع از حقوق انسانی، به قيمت زندانی شدن وی تمام شده است، تجليل کرد.

XS
SM
MD
LG