لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

بوش در چين گسترش آزادی های اجتماعی، سياسی و مذهبی را توصيه کرد


پرزيدنت بوش و هو جينتائو رئيس جمهوری چين برای حل و فصل چندين مسئله، از جمله برطرف ساختن عدم توازن در مبادلات بازرگانی دو کشور قول همکاری داده اند.

دو رهبر امروز، يکشنبه، در تالار بزرگ خلق، در پکن ملاقات کردند. آقای هو در يک کنفرانس خبری مشترک گفت چين برای کاستن از مازاد عظيم تجارت با آمريکا وارد عمل خواهد شد که اصلاحات در نظام پولی، و تلاش بيشتر در مبارزه با تخلفات حقوق مالکيت های صنعتی، بازرگانی، فرهنگی و علمی از جمله آنهاست.

در همين کنفرانس، پرزيدنت بوش گفت مذاکرات و تماس های آمريکا و چين برای گشودن بازارهای چين بروی کالاها و خدمات آمريکائی ادامه خواهد يافت .

دو رهبر بر تلاش های مشترک در مبارزه با شيوع آنفلونزای مرغی ، و متقاعد ساختن کره شمالی به انصراف از برنامه اتمی اش تاکيد گذاشتند.

در زمينه های ديگر، پرزيدنت بوش به پکن توصيه کرد رشد بيشتر آزادی های اجتماعی، سياسی و مذهبی را در چين امکان پذير سازد.

آقای هو گفت مردم چين هم اينک حقوق خود را از طريق انتخابات دموکراتيک اعمال ميکنند.

هر دو رئيس جمهوری همچنين در باره سفر سال آينده آقای هو به آمريکا صحبت کردند، که ابتدا قرار بود در سپتامبر گذشته انجام گيرد، اما به سبب طوفان دريائی کاترينا لغو شد.

رايس: چین پیش از دیدار پرزیدنت بوش ناراضیان را سرکوب کرد

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا میگوید گزارشهای رسيده حاکی است که دولت چین پیش از دیدار پرزیدنت بوش از آن کشور ناراضیان را سرکوب کرده است.

خانم رایس روز یکشنبه در پکن به خبرنگاران گفت ایالات متحده آمریکا نگرانی خود را قاطعانه به حکومت چین اعلام خواهد کرد؛ و از مقامات چین توضیح خواهد خواست؛ و این موضوع را به برای آنان روشن خواهد ساخت که جوامع باز به مردم خود اجازه میدهند نظرات خود را اعلام کنند.

خبرگزاری فرانسه میگوید مقامات چین اخیراً دست کم دوازده نفر از ناراضیان و فعالان سیاسی را دستگیر یا آنها را به حبس خانگی مجبور کرده اند.

خانم رایس همچنین گفت دولت آمریکا از عدم اجرای درخواستی که در ماه سپتامیر در زمینه موارد خاص حقوق بشر از چین شده بود نومید و مأیوس شده است. وی اضافه کرد که مسأله حقوق بشر در چین برای مدت زمانی دراز موضوع گفتگو و تبادل نظر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG