لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

فراخوانی نيروهای آمريکائی از عراق


يک عضو دمکرات متنفذ کنگره آمريکا از دولت بوش خواسته است سربازان آمريکائی را باز گرداند. جمهوريخواهان در پاسخ گفتند موجب تشويق شورشيان خواهد شد و کوشش هائی را که برای استقرار دمکراسی در عراق و در خاورميانه جريان دارد، بی اثر می سازد.

دان رابينسون خبرنگار صدای آمريکا در اين باره گزارشی تهيه کرده است که برگردان آنرا می شنويد.

جک مورتا، نماينده ايالت پنسيلوانيا در مجلس نمايندگان، که به طرفداری از ارتش شهرت دارد، بر اين باور است که حضور نيروهای آمريکا در عراق ، برمشکلاتی که درآنجا وجود دارد می افزايد و ادامه عمليات نظامی به سود ايالات ، مردم عراق يا منطقه خليج فارس نيست. جک مورتا با بيان اين نظر که جنگ در عراق آن گونه که تبليغ می شود پيش نمی رود، به انتقادهای اخير پرزيدنت بوش و ديک چينی معاون رئيس جمهوری از منتقدين دمکرات جنگ،حمله کرد و گفت بار جنگ به تساوی تقسيم نشده است.

او که در کميته ناظر بر هزينه های دفاعی عضويت دارد، با استناد به کشته شدن بيش از دو هزار سرباز آمريکائی و مجروح شدن هزاران نفر ديگر، اظهار داشت آمريکا بايد پيش از برگزاری انتخابات پارلمانی در 15 دسامبر، برای دولت موقت عراق روشن سازد که نيروهای آمريکا خارج خواهند شد و تمام عراقی ها بايد بدانند که کشور آنها از اشغال آمريکا آزاد است. جک مورتا گفت به باور او، چنين کاری علامتی برای سنی ها خواهد فرستاد که به روند سياسی به پيوندند. گفته های جک مورتا با واکنش و پاسخ سريع جمهوريخواهان روبرو شد. دنيس هستر، رئيس مجلس نمايندگان او و دمکرات های ديگر را متهم ساخت که پرچم سفيد تسليم را به سوی تروريست های سراسر جهان تکان می دهند.

دونکان هانتر، رئيس کميته نيروهای مسلح مجلس نمايندگان گفت او به آقای مورتا، که در جنگ ويتنام خدمت کرد، احترام می گذارد، با اين حال بر اين عقيده است که خروج از عراق نشان خواهد داد آمريکا قادر نيست به نبرد با تروريسم ادامه دهد. آقای هانتر گفت : دمکرات هائی که چنين طرحی را مطرح ساخته اند، مرتکب اشتباه شده اند. به گمان من آنها قاطعيت مردم آمريکا و اين نگرش را که اگر ما جهان را تغيير ندهيم، جهان ما را تغيير خواهد داد، دست کم گرفته اند. و هم اينک در عراق، ما جهان را دگرگون می سازيم. بخشی بسيار استراتژيک از جهان را عوض می کنيم، به شيوه ای که آمريکا را تهديد نکند، و در حقيقت متحدی در جنگ جهانی با تروريسم باشد. هنوز معلوم نيست که طرح جک مورتا تا چه اندازه از پشتيبانی دمکرات های ديگر برخوردار خواهد بود .

او می گويد لازم است کنگره بخاطر سربازان آمريکائی که در عراق می ميرند و مجروح می شوند، صدای خود را بلند کند و دست به کاری بزند.

جنجال بر سر عراق به سنای آمريکا، که با تصويب بيانيه ای گفته است سال 2006 بايد دوره ای مهم برای انتقال حاکميت کامل به عراقی ها باشد، نيز کشيده شده است. ادوارد کندی سناتور دمکرات ايالت ماساچوست ، پرزيدنت بوش و ديک چينی را متهم کرد که سعی دارند کنگره و مردم آمريکا را فريب دهند.

XS
SM
MD
LG