لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

اجلاس رهبران آپک در کره جنوبی با تظاهرات معترضين گشايش يافت


رهبران مجمع بيست و يک عضوی همکاری اقتصادی کشورهای حوزه اقيانوس آرام و آسيا، موسوم به آپک، اجلاس دو روزه خود را در کره جنوبی آغاز کرده اند، و اين درحالی است که اعتراض های خارج از صحنه مذاکرات نيز به خشونت کشيده شده است.

اعضای آپک خواستار انعطاف پذيری اتحاديه اروپا در مذاکرات جهانی تجارت هستند. وزير امور خارجه کره جنوبی در جلسه امروز کنفرانس در بوسان گفت رهبران آپک اتفاق نظر دارند که اقدام اتحاديه اروپا برای پيشبرد و موفقيت مذاکرات ماه آينده سازمان جهانی تجارت در هنگ کنگ حائز اهميت اساسی است.

رهبران استراليا و تايلند نيز امروز ااظهارات مشابهی داشتند.

انتظار ميرود رهبران آپک، از جمله پرزيدنت بوش، اعلاميه ای را که روز شنبه خواستار آن شده بود اعضای سازمان جهانی تجارت بن بست ناشی از سوبسيدهای کشاورزی را برطرف کنند، مورد تائيد قرار دهند.

امروز، وزيران امورخارجه چين و شيلی يک قرارداد تجارت آزاد امضاء کردند، که نخستين قرارداد در اين زمينه ميان چين و يک کشور آمريکای لاتين محسوب ميشود.

در خارج از صحنه مذاکرات، که با تدابير امنيتی شديد همراه است، هزاران نفر عليه مسائلی مختلف، از جمله آزاد سازی تجارت، اعتراض کردند. پليس صدها نفر از معترضينی را که سنگ و اشياء ديگر پرتاب ميکردند، به آب فشار قوی بست.

XS
SM
MD
LG