لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۸

کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا ميگويد که اسرائيل و فلسطينيان بر سر گذرگاه مرزی نوار غزه به توافق رسيده اند


کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا ميگويد که اسرائيل و فلسطينيان به توافق بر سر تسهيل دسترسی به گذرگاه مرزی نوار غزه رسيده اند.

امروز سه شنبه خانم رايس در کنفرانس مطبوعاتی در بيت المقدس اين توافق را بعنوان "گام بزرگی به جلو" برای اسرائيل و فلسطينيان ستود.

ديروز خانم کاندوليزا رايس بخاطر مذاکره پيرامون دستيابی به قراردادی درجهت افزايش آزادی رفت وآمد فلسطينيان، ماموريت خود را درخاورميانه تمديد کرد.

طبق اين توافق گذرگاه رفح در تاريخ ۲۵ نوامبر بازگشائی خواهد شد و فلسطينيان ميتوانند بين کرانه غربی رود اردن و نوار غزه با اتوبوس از داخل اسرائيل سفر کنند.

دسترسی به نوار غزه برای اقتصاد پاشيده شده غزه اهميت حياتی دارد.

خانم رايس برای گفتگو پيرامون کاهش محدوديت های اِعمال شده از سوی اسرائيل در مناطق عبور مرزی و در داخل سرزمين های فلسطينی، در بيت المقدس با مقامات اسرائيلی و فلسطينی ديدار کرد.

خانم رايس روز دوشنبه گفته بود که در مورد گشودن گذرگاه رفح بين نوار غزه و مصر، قراردادی بين طرفين اسرائيلی و فلسطينی در افق ديده می شود.

اين منطقه عبور مرزی که منطقه مهمی به شمار می رود، اندکی پيش از خروج اسرائيل از نوار غزه درسال جاری بسته شد.

خانم رايس روز دوشنبه ديدار کوتاهی نيز از اردن به عمل آورد و تاج گلی نثار قربانيان حملات هفته گذشته به سه هتل در امّان پايتخت اين کشور کرد.

وزير امور خارجه آمريکا همچنين با ملک عبدالله پادشاه اردن ديدار کرد و وعده داد که آمريکا در مبارزه اردن با تروريسم، از اين کشورحمايت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG