لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

موضع گيری زمامداران ايران عليه موج دمکراسی


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ميگويد خاور ميانه در چند سال گذشته شاهد تغييرات چشم گيری بوده است. عامل و انگيزه اصلی اين تغييرات اين بوده است که: " مردم از اين پس، وضعيت خودکامگی و استبداد را به عنوان وضعيت دائم سياسی برای منطقه نميپذيرند.

خانم رايس که در بيت المقدس در يک سمپوزيوم سياست خارجی سخن ميگفت، به انتخاباتی که در خاک فلسطينيان، در لبنان و درعراق انجام شده و نيز به اصلاحات سياسی در کويت، مصر و عربستان سعودی اشاره کرد، و گفت: " در اين مناطق مرد و زن بپا خاسته اند تا به آزاديهای اساسی و اوليه خود دست يابند. آنها دولتهای خود را، که به خودکامگی عادت کرده اند، زير فشار گذاشته اند تا فضای سياسی را بگشايند."

اما رژيم روحانيون در ايران، دولتی را بوجود آورده است که با روند آزاديهای سياسی مقابله و مبارزه ميکند؛ و مردم ايران از پی آمدهای آن رنج ميبرند. خانم رايس ميگويد: " هنگاميکه به ملتهايی از گونه ملت ايران مينگريم، مردمی روشنفکر و فرهيخته می بينيم که پرچمدار تمدنی بزرگ بوده اند؛ اما از سوی ديگر مشاهده ميکنيم که دولت ايران در حالی که از شهروندان خود جدا و دور ميشود، بجای آنکه کمتر تهديدگر باشد، بيشتر تهديد آميز ميشود. هيچ ملت متمدنی نبايد رهبری داشته باشد که بخواهد، يا اميد داشته باشد، يا آرزو کند، يا سياستی را در ذهن خود بپروراند که بگويد يک ملت ديگر را بايد به دريا ريخت. در نظام جهانی اين طرز تفکر به هيچ وجه پذيرفته نيست."

وزير امور خارجه آمريکا اين سخنان را در اشاره به اظهارات محمود احمدی نژاد رئيس جمهور ايران ايراد کرد.

رئيس جمهور ايران در يک سخنرانی در تهران گفته بود که " اسراييل بايد از نقشه جهان محو شود. "

خانم رايس اضافه کرد اگر به مردم ايران فرصت داده ميشد که دولت خود را وادار به مسئوليت و جوابگويی کنند، احتمال نميرفت که اکثريت مردم " با ابراز اينگونه بيانات تحريک آميز و اتخاذ سياستهای تهديد آميز بخواهند ملت و کشور خود را باز هم بيشتر در ژرفای انزوا و تک افتادگی فرو برند. "

خانم رايس ميگويد ايالات متحده آمريکا متعهد است " از ندای اصلاحات که اينک سراسرخاوميانه راپوشانيده است" پشتيبانی کند؛" و اضافه ميکند منطقه خاور ميانه ميتواند به نقطه ای تبديل شود " که دموکراسی در آن تبلور يابد، و مطالبات لاينفک اصالت ِ انسانی پايه و اساس شهروندی قرار بگيرد.

XS
SM
MD
LG