لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

کامپيوتر مسروقه حاوی اطلاعات در باره برنامه اتمی تهران بدست مقامات آمريکائی افتاده است


يک روزنامه عمده آمريکائی ميگويد مقامات ارشد اطلاعاتی آمريکا هزاران برگ اسناد حاکی از تلاش ايران برای ساختن بمب اتمی را در اختيار دارند.

نيويورک تايمز ميگويد اين اطلاعات از يک کامپيوتر لپ تاپی مسروقه در ايران و توسط يک واسطه قديمی بدست آمده، و در جلسه ژوئيه آژانس بين المللی انرژی اتمی، به مقامات نشان داده شده است.

چندين آمريکائی و اروپائی که در جلسه شرکت داشتند به نيويورک تايمز گفته اند اسناد حاوی آزمايشها و شبيه سازيهائی است که تلاش های درازمدت تهران را برای طراحی کلاهک اتمی منعکس ميکند.

مقامات آمريکائی در عين حال ميگويند اين اطلاعات ثابت نميکند که ايران دارای بمب اتمی است، اما مويد آن است که برنامه اتمی تهران فقط برای مقاصد صلح آميز نيست که تهران بر آنها تاکيد ميگذارد.

نيويورک تايمز ميگويد اين اطلاعات توسط کشورهائی نظير بريتانيا، فرانسه و آلمان، که با ايران گفتگو ميکنند، کاملا جدی تلقی شده است. حال آنکه کشورهای ديگر به سبب غلط از کار درآمدن اطلاعات پيش از جنگ عراق در باره برنامه تسليحاتی آن کشور ، مايل نيستند آنها را بپذيرند.

حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امورخارجه ايران گزارش را بی اساس و خنده آور ناميد.

آمريکا که تهران را به تلاش مخفيانه برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده است مايل است آژانس بين المللی انرژی اتمی پرونده تهران را برای وضع تحريم های تنبيهی احتمالی به شورای امنيت ببرد و هيات مديره آژانس قرار است در اجلاس بيست و چهارم نوامبر خود به اين خواست رسيدگی کند.

XS
SM
MD
LG