لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

زندانی کردن دگر ا ند يشان در برمه


محاکماتی که بطور سری و پشت درهای بسته در شهر رانگون، پايتخت برمه در زندان اين-سِين Insein ، به انجام رسيد، به محکوميت هشت تن از رهبران سياسی " اتحاديه مليتهای شَن برای دموکراسی" انجاميد.

کنتون-او Hkoon Htoon OO، رئيس "اتحاديه مليتهای متحد" است که در واقع مهمترين ائتلاف آزادی طلب احزاب قومی است. علاوه بر اين "او" رئيس "اتحاديه مليتهای شَن" برای دموکراسی نيز هست.

"او" به 53 سال زندان و دو بار حبس ابد محکوم شده است. هفت تن ديگر از رهبران سياسی آزاديخواه برمه، از جمله Hso Ten سِی تن، عضو "شورای صلح کشور شن" نيز به حبس طولانی محکوم گرديد.

اين گروه به خيل يکهزار و يکصد آزاديخواه ديگر می پيوندند که به جرم ابراز عقايد و آراء سياسی خود به صورتی صلح آميز، تحت بازداشت قرار گرفته اند.

در سال ميلادی جاری، خانم "آنگ-سان-سوچی" دبير کل "اتحاديه ملی برمه برای دموکراسی" و برنده جايزه صلح نوبل در سال 1991، شصتمين سالروز تولد خود را، تحت الحفظ ، در خانه خود که زندان او است، گذرانيد.

خانم آنگ-سان-سوچی، در ماه می سال 2003 متعاقب حمله به اصطلاح "لباس شخصی ها" و اجامر و اوباش شورای حاکم نظامی برمه، "هونتا"، به کاروان اتومبيلهای حامل وی و ياران، تحت بازداشت قرار گرفت.

"آنگ-سان-سوچی" قسمت اعظم دوران ايام شانزده سال گذشته را در زندان گذرانيده است. ادم ارلی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا می گويد، بازداشتها و محاکمات سری در برمه ثابت می کند که به اصطلاح" نقشه راه منضبط هونتا، شورای حاکم نظامی"، نه موثق است و نه جامع!

سخنگو می گويد، دولت آمريکا از شورای حاکم نظامی برمه می خواهد بی درنگ و بی هيچ قيد و شرطی تمامی زندانيان سياسی را آزاد کنند و بگذارند مشارکت کامل آنان در گفتگوی ناب و اصيل سياسی به آشتی و مرافقت ملی و بنيانگذاری دموکراسی بيانجامد.

XS
SM
MD
LG