لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۶

محمدعلی کلی مدال رياست جمهوری برای آزادی را دريافت کرد


محمدعلی کلی قهرمان پيشين مشتزنی مردان جهان در سنگين وزن، جک نيکلاس گلف باز معروف و فرانک رابينسون بازيکن بيسبال از جمله ۱۴ شخصيت برجسته هستند که بدريافت مدال رياست جمهوری برای آزادی مفتخر شده اند.

اين مدال که پرارزشترين جايزه مدنی آمريکا است بخاطر دست اوردهای بزرگ در رشته های گوناگون از ورزش و علوم گرفته تا دفاع از حقوق بشر و خدمات اجتماعی و فرهنگی اهدا می شود.

پرزيدنت بوش طی آئينی که در کاخ سفيد برگزار شد گفت: "تمام کسانی که مدال آزادی دريافت می کنند ميتوانند بدانند که جايگاه ويژه ای در در زندگی کشور ما دارند و احترام و علاقه مردم آمريکا را کسب کرده اند." پرزيدنت بوش محمدعلی را بعنوان يکی از بزرگترين ورزشکاران در تاريخ مورد ستايش قرار داد.

محمدعلی که سه بار عنوان قهرمانی جهان در مشتزنی حرفه ای در سنگين وزن را کسب کرد و ۱۹ بار از عناوين قهرمانيش دفاع کرد، می گفت من بزرگترين مشتزن جهان هستم. پرزيدنت بوش گفت: "اين ادعای بسيار بزرگيست، ولی همانطوريکه محمدعلی يکبار گفت، اگر بتوانيد ادعای خود را ثابت کنيد لافزنی و گزافه گوئی نيست."

محمدعلی در سال ۱۹۶۰ صاحب مدال طلای المپيک شد، پرزيدنت بوش در اينمورد گفت از همان روزی که محمدعلی آن مدال را کسب کرد، آمريکائيان ميدانستند که اين مرد که قهرمان مشتزنی حرفه ای جهان شد و ورزش خود را در اختيار گرفت خصوصيات ويژه ای دارد. بوش افزود: "در آينده دور، هواداران و دانشجويان مشتزنی فيلمهای او را مطالعه خواهند کرد و حتی برخی تلاش خواهند نمود که شيوه او را تقليد کنند. ولی برخی چيزها قابل تقليد نيستند."

فرانک رابينسون که نامش در دفتر مشاهير جاودان بيسبال بعنوان بازيکن ثبت شده است در سال ۱۹۷۵ نخستين مدير سياهپوست يک تيم بيسبال شد که آن تيم کليولند ايندينز Cleveland Indians بود.

جک نيکلاس که در سال جاری از گلف حرفه ای مردان بازنشسته شد يکی از بزرگترين گلف بازان در تاريخ گلف است. او عناوين قهرمانی ۷۳ تورنمنت از جمله ۱۸ تورنمنت بزرگ گلف را کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG