لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

با وجود حالت فوق العاده ديشب در فرانسه بيش از ٦٠٠ وسيله نقليه در آتش سوختند


با وجود آنکه دستکم در سه شهر منع عبور و مرور شبانه، جهت ممانعت از دزدی، حريق، و خرابکاری های ديگر، که در دو هفته اخير ادامه داشته است، برقرار بود، شب گذشته خشونت در شهرهای فراتسه دوباره زبانه کشيد.

جوانان شورشگر ٦٠٠ وسيله نقليه را در شب گذشته به آتش کشيدند. پليس در اين اخيرترين موج خشونت که اساساً توسط جوانان مسلمان با اصل و نسب آفريقای شمالی انجام شد، ٢٠٤ نفر را دستگير کردند.

در ساعات دير وقت روز سه شنبه، در شهر جنوبی ليون، مقامات وادار شدند که کل سيستم مترو شهر را پس از انفجار بمبی در يک ايستگاه مترو، تعطيل کنند. هيچ کشته و زخمی از اين حادثه گزارش نشده است.

امروز چهارشنبه دومينيک دو ويلپن نخست وزير فرانسه حالت فوق العاده اعلام کرد که اکثر شهر های و شهرستانهای اصلی فرانسه را در بر گرفته است.

در روز سه شنبه آقای دو ويلپن درجلسه فوق العاده پارلمان اين کشور شماری از اقدامات را برای بذل توجه نسبت به برخی از مسائل اعلام کرد، که بسياری از فرانسويان آن معضلات را عامل آشوب های اخير دانسته اند، بيکاری جوانان، مدارس نامطلوب و اِعمال تبعيض، از زمره اين مسائل هستند.

ديروز مقامات شهر امْ يَنْ علاوه بر برقراری مقررات منع رفت وآمد شبانه، برای جلوگيری از توليد حريق و به آتش کشيدن اتومبيل ها از سوی آشوبگران، فروش بنزين را به نو جوانان ممنوع اعلام کردند.

دولت فرانسه روز سهشنبه در مناطق آشوب زده کشور حالت فوق العاده اعلام کرد و به مقامات محلی اختيار برقراری مقررات منع رفت و آمد را داد.

آشوب های فرانسه در اواخر ماه گذشته و هنگامی آغاز شد که دو نو جوان مسلمان که از بيم پليس در يک کارخانه برق در حومه پاريس مخفی شده بودند، براثر برق گرفتگی جان خود را ازدست دادند.

در جريان آشوب ها، تا کنون يک نفر کشته شده و صدها ساختمان ويران گرديده است.

XS
SM
MD
LG