لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

دومين گذرگاه مرزی در خط کنترل کشمير بروی کمک های امدادی برای زلزله زدگان باز شد


پاکستان و هند برای کمک به کوشش های امدادی جهت بازماندگان زلزله بزرگ ماه گذشته، دومين گذرگاه را در خط کنترل آتش بس که منطقه کشمير را به دو بخش تقسيم کرده است، برقرار ساختند.

مقامات هندی و پاکستانی از روز چهارشنبه اجازه دادند که کالاها و تجهيزات امدادی از هر دو سوی گذرگاه جديد عبور کند. با اين حال، مقامات دو کشور به دنبال اعتراض روستائيان کشميری که از تاخير حاصله در آزاد گذاشتن غير نظاميان برای عبور از منطقه مرزی مورد اختلاف به خشم آمده بودند، از گشودن گذرگاهی در کامان خودداری کردند.

سازمان های بين المللی تخمين زده اند در زلزله بزرگ هشتم اکتبر، بيش از ۸۶ هزار پاکستانی جان خود را ازدست دادند. زلزله، بيش از ۱۳۰۰ نفر را نيز در کشميرتحت کنترل هند کشت.

در همين حال پرزيدنت بوش از آمريکائيان خواسته است از عمليات امدادی يک سازمان خصوصی برای کمک به قربانيان زلزله ماه گذشته جنوب آسيا حمايت کنند.

پرزيدنت بوش گفت پاسخ بين المللی به پيامدهای زلزله، پاسخی سخاوتمندانه بوده است، اما ميزان احتياجات هنوزخيلی بالا است. پرزيدنت بوش می گويد صندوق کمک های امدادی برای زلزله درجنوب آسيا که سازمانی خصوصی است، مکمّل کمک های دولت آمريکا به زلزله زدگان است وکوشش دارد توجه جهانی به فاجعه را افزايش دهد.

XS
SM
MD
LG