لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

Editorial:Explosive Devices from Iran in Iraq


دانلد رامسفلد، وزير دفاع ايالات متحده آمريکا به دفعات از دخالت ايران در امور عراق سخن گفته است. وی اخيرا گفته است: " مسلم است که عوامل اطلاعاتی ايران در عراق حضور دارند و در تلاش هستند تا بر کيفيت ميدان جنگ در آن کشور تأثير گذارند." و اضافه ميکند: " زمامداران ايران مايل نيستند دموکراسی در عراق شکوفا شود."

گزارشهای رسيده حکايت از آن دارد که مقداری وسايل انفجاری که عليه نيروهای ائتلاف در عراق بکار گرفته شده از ايران به عراق وارد شده است.

دريک کنفرانس مطبوعاتی در شهر واشنتگتن، آقای رامسفلد، در معيت جان ريد وزير دفاع بريتانيا گفت :" ماهيت اين ابزارهای انفجاری ... آثار و نشانه های ِ گروههايی از قبيل سازمان تروريست پرورحزب الله را دارند و کاملاً ميتوان آنها را با عوامل ايرانی مرتبط دانست."

آقای رامسفلد گفت: " البته ما مدرکی در دست نداريم که نشان دهد اين عمل مورد حمايت دولت ايران بوده است؛ با اينهمه مسأله ای نگران کننده است. ما نگرانيهای خودمان را به ايران اعلام کرده ايم؛ زيرا بی ترديد درست نيست که يک دولت، از يک سو علناً از استقرار حکومت دموکراتيک مستقل در عراق طرفداری کند، و از سوی ديگر به بروز تروريسم وخشونت کمک کند يا به نحوی آن را ترغيب نمايد."

وزير دفاع بريتانيا نيز ميگويد دغدغه خاطر ما از نقش ايران در عراق يکی از چندين مورد است. آقای ريد ميگويد : " اگر ما اين دغدغه خاطر، و نيز دوروئی ِ ايران در مسأله توانايی هسته ای آن کشور، که نه تنها ما بلکه سازمان بين المللی انرژی اتمی نيز شاهد آن بوده ايم، به اضافه بيانات رئيس جمهور ايران درباره محو يکی از اعضای سازمان ملل متحد از نقشه جهان، همه را کنار هم بگذاريم، آنگاه درجه نگرانی ما معلوم خواهد شد. "

شان مکورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد " رفتار دولت ايران در ايجاد بی ثباتی در منطقه در چند جهت " موجب انزوای ايران در جهان ميشود. ايالات متحده زمامداران ايران را ترغيب ميکند که " در رابطه با ... سازمان بين المللی انرژی اتمی مسئولانه عمل کنند ؛ از حمايت از تروريسم دست بردارند؛ و بر مردم خويش ظلم وستم روا ندارند."

XS
SM
MD
LG