لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

شورش نوجوانان به داخل پاريس و شهرهای پرجمعيت فرانسه کشيده شد


ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه در واکنش به سرايت شورش نوجوانان از حومه پاريس به داخل پايتخت و شهرهای ديگر ، که با آتش زدن صدها اتوموبيل و ايجاد حريق در ساختمانها همراه بوده است خواستار تشکيل يک جلسه امنيتی شده است.

مقامات فرانسوی امروز، يکشنبه، گفتند شورشيان، که عموما سکنه محلات مهاجر نشين از آفريقای شمال هستند، اکنون برای هماهنگ سازی حملات خود از تلفن های دستی و اينترنت استفاده ميکنند. شورشيان ديشب در محله های مسکونی بشدت تحت مراقبت در پاريس، که آرام مانده بود اتومبيلها را به آتش کشيدند.

شمار اتوموبيلهائی که در جريان ده شب شورش به آتش کشيده شده است، ديشب به بيش از هزار و دويست رسيد و پليس بيش از دويست نفر را بازداشت کرده است .

شورش ها در آغازاغلب محدود به محله های فقير و مهاجرنشينی بود که درصد بيکاری نوجوانان در آن محله ها بالاست. اما به گزارش پليس اکنون به داخل پايتخت و شهرهای ديگر در سراسر کشور، از جمله تولوز و نيس نيز سرايت کرده است .

مقامات امروز گفتند شورشيان با تغيير در تاکتيک های برخورد با پليس ، بيشتر از روش ايجاد حريق و فرار استفاده ميکنند.

دو هزار و سيصد پليس اضافی مامور حراست از خيابانهای پايتخت شده است.

خشونت روز بيست و هفتم اکتبر و پس از آن آغاز شد که دو پسر نوجوان آفريقائی تبار حين پنهان شدن از ترس پليس در يک نيروگاه برق تصادفا دچار برق گرفتگی شدند و جان سپردند. واقعه تحت تعقيب قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG