لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۱۲

تجارت آزاد ميان کشورهای قاره آمريکا در کانون دومين روز مذاکرات سران اين  قاره


پرزيدنت بوش و ديگر رهبران شرکت کننده در کنفرانس سران کشورهای قاره آمريکا در آرژانتين، امروز، شنبه، دومين روز مذاکرات خود را در باره مسائل اقتصادی منطقه، در پی جلسه افتتاحيه، که با اعتراض های خيابانی همراه بود، انجام ميدهند و برای انتشار اعلاميه نهائی آماده ميشوند.

احيای مذاکرات در باره تجارت آزاد در نيم کره غربی، در کانون بحث های روز پايانی اين اجلاس است، که در شهر مار دل پلاتا برگزار شده است. تجارت آزاد ميان کشورهای قاره آمريکا در کانون سياست آمريکا در مورد منطقه بوده است،اما چندين کشور آمريکای لاتين و دارای اقتصادی گسترده، از جمله برزيل، آرژانتين و ونزوئلا، با آن مخالفت کرده اند. رهبری اين مخالفت را هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا و منتقد سرسخت پرزيدنت بوش بر عهده دارد. مخالفان ميگويند ايجاد تسهيلات برای تجارت آزاد کمکی به افراد فقير نخواهد کرد.

روز جمعه تظاهرات اعتراضی خشونت باری عليه پرزيدنت بوش و سياست های وی در مورد تجارت آزاد در نزديکی محل برگزاری اجلاس رخ داد.

پليس ضد شورش در واکنش به معترضينی ک کوکتل مولوتوف و سنگ پرتاب ميکردند، و چند ساختمان را به آتش کشيدند، به شليک گاز اشک آور متوسل شد. دهها معترض نيز بازداشت شدند.

پيشتر، دهها هزار نفر در تظاهراتی مسالمت آميز راهپيمائی کرده بودند.

XS
SM
MD
LG