لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۱:۲۹

آغاز کنفرانس سی و چهار کشور قاره آمريکا در آرژاننين


چهارمين کنفرانس رهبران 34 کشور نيمکره غربی در مارل دل پلاتا، در آرژانتين، گشايش يافته است.

روز جمعه، رئيس جمهوری آرژانتين کنفرانس را ، که قرار است در آن راه های مبارزه با فقر و بيکاری مورد بحث قرار گيرد، گشود و تعهد کرد از نبرد با تروريسم پشتيبانی کند و خواهان انجام اقداماتی برای تقويت رشد اقتصادی و توجه به مشکل فقر شد.

بعدا، در جلسه عمومی کنفرانس، رئيس جمهوری مکزيک خواست برای تشويق ايجاد شغل و به وجود آوردن يک سيستم تامين اجتماعي، مستمري، مسکن و مراقبت های بهداشتی برای کسانی که در نيروی کار رسمی قرار ندارند، کوشش هائی صورت گيرد.

پيشتر، پرزيدنت بوش در سلسله جلسات و ديدارهای دو جانبه و منطقه ای که بر تجارت آزاد متمرکز بود، شرکت کرد.

انتظار می رود او بر آغاز دوباره مذاکره برای تاسيس يک منطقه تجارت آزاد در سراسر کشورهای آمريکائی تاکيد ورزد. آقای بوش تجارت آزاد را راهی برای توانگری منطقه توصيف کرده است.

در اين ميان، صدها پليس ضد شورش به سوی تظاهرکنندگانی که کوکتل مولوتوف و سنگ پرتاب می کردند ، ويترين های مغازه ها را می شکستند و آتش می افروختند، گاز اشک آور شليک کردند.

تظاهرات و شورش در چند بلاک دور تر از محل برگزاری چهارمين کنفرانس رهبران کشورهای آمريکائی در گرفت و آنچه را که يک روز راه پيمائی های آرام و مسالمت آميز ده ها هزار نفر از مخالفان پرزيدنت بوش و سياست های او برای به وجود آوردن مناطق آزاد تجارتی بود، به خشونت تبديل کرد و دها نفر دستگير شدند.

پيشتر، هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا در يک گردهمائی حضور يافت و عليه جنگ در عراق و کوشش دولت بوش برای ايجاد يک منطقه تجارت آزاد در نيمکره غربی سخن گفت و قول داد چنين طرحی را به خاک بسپارد.

XS
SM
MD
LG