لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

سُنّی ها در عراق عيد فطر را پنجشنبه جشن گرفتند و شيعيان جمعه  برگزار  ميکنند


مسلمانان سُنّی عراق، جشن های سه روزه پايان ماه رمضان را امروز، پنجشنبه، همراه با تدابير شديد امنيتی، آغاز کردند.

مقامات مذهبی شيعه گفته اند عيد فطر را ، فردا، جمعه، برگزار ميکنند. امروز همزمان با جمع شدن خانواده ها برای نماز، افطار و جشن، موارد حاکی از خشونت کم بود.

در بغداد، برای جلوگيری از حملات، راه بندان ها و پست های بازرسی دائر شده بود.

در نقاط ديگر، حضور و نقش سربازان عراقی در خيابانها علنی تر از نيروهای ائتلافی تحت رهبری آمريکا بود.

با اينحال خبرهای نگران کننده ای نيز وجود داشت.

بيانيه ای اينترنتی که به القاعده عراق نسبت داده شده است ميگويد اين گروه تروريستی در نظر دارد دو کارمند مراکشی سفارت آن کشور را،که ربوده شده اند، برای وفاداری به مغرب و آمريکا، اعدام کند.

در همين حال گروه القاعده در عراق مسئوليت سرنگونی یک هليکوپتر نظامی آمریکا در روز چهارشنبه در نزديکی شهر رمادی را بر عهده گرفته است. ارتش آمریکا روز پنجشنبه گفت به تحقیق در باره علت سقوط ، از جمله گفته شاهدان که یک موشک عامل آن بود، ادامه می دهد. در این حادثه ، دو تفنگدار دریايی کشته شدند.

در این میان، پلیس در بغداد اجساد يازده مرد را که ربوده و کشته شده بودند پيدا کرد. یک سرباز آمریکائی نیز در نزدیکی بعغوبه، در شمال بغداد، جانسپرد.

گزارشها از کشته شدن دو سرباز آمريکائی ديگر در بغداد و رمادی در روز چهارشنبه حکايت دارد.

در همين حال یک قاضی بریتانیائی اتهامات علیه هفت سرباز را که به کتک زدن یک جوان عراقی و کشتن او در سال۲۰۰۳ متهم بودند، پس گرفته و گفته است که مدرک کافی علیه آنها وجود نداشت. سربازان در ارتباط با مرگ یک جوان هجده ساله در جریان شبيخونی در جنوب عراق ، با دادگاه نظامی روبرو بودند.

XS
SM
MD
LG