لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

Blair Demands That Iran to Meet Its International Obligations


تونی بلر، نخست وزير بريتانيا می گويد، کسی در انديشه عمليات نظامی عليه ايران نيست، اما جامعه بين المللی با تأکيد تمام از ايران می خواهد به تعهدات جهانی خود عمل کند. مايکل دراج، خبرنگار صدای آمريکا در اين مورد گزارشی دارد که : تونی بلر، نخست وزير بريتانيا ناگزير شد در صحن مجلس عوام انگليس، شايعات مربوط به بررسی انجام عمليات نظامی را عليه ايران تکذيب کند.

تونی بلر می گويد:" هيچکسی در مورد تهديد نظامی، يا حمله نظامی، يا مسائلی از اين قبيل صحبت نمی کند، اما جامعه بين المللی از ايران به عنوان يکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد انتظاراتی دارد. بنابر اين آنچه که ما می گوييم اين است که جامعه بين المللی به هيچ وجه نمی تواند نقض عرف و ضوابط پذيرفته شده رفتار بين المللی را از طرف ايران ناديده بگيرد."

نخست وزير بريتانيا، هفته پيش، اظهارات محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران را در مورد "محو اسرائيل از نقشه جغرافيای جهان" بشدت مورد انتقاد قرارداد و رسانه های انگليس نيز انتقادات نخست وزير کشور خود را از ايران به عنوان يک تهديد نظامی تلقی کردند. روز چهارشنبه در جلسه پرسش و پاسخ پارلمان انگليس نخست وزير تونی بلر، اکيداً اعلام کرد که جهان ايران را از نزديک تحت نظم قرار داده است.

تونی بلر می گويد:" ايران بايد درک کند که جامعه بين المللی نمی تواند تداوم رفتاری را که، صراحتاً بگويم، در جهت حمايت از تروريسم جهانی است، تحمل کند. منظور، تنها حمايت از تروريسم در خاورميانه نيست، بلکه به همه نقاط ديگر نيز مربوط می شود. يک چنين رويه ای با مسئوليتها و تعهدات ايران در ارتباط با برنامه اتمی ايران، با توجه به معاهدات مربوط به انرژی اتمی منافات دارد."

ساعاتی پيش از سخنرانی آقای بلر در پارلمان انگليس، يک ابزار انفجاری کوچک در تهران در برابر شرکت هواپيمايی انگليسی "بريتيش اير ويز" و شرکت نفتی انگليسی "بريتيش پتروليوم" منفجر شد، اما به جز خسارات مختصر آسيب و تلفاتی ببار نياورد.

اخيراً يعنی از تاريخی که بريتانيا ايران را متهم به حمايت از حملاتی که موجب کشته شدن سربازان بريتانيايی گرديده است، ساخته است، ميزان تشنج ميان دو کشور رو به فزونی گذارده است.

از سوی ديگر حکومت ايران، ظاهراً برای پاکسازی تشکيلات سياست خارجی خود از وجود ديپلماتهای عاقل و ميانه رو، سفرای خود را از لندن، پاريس، و ژنو احضار کرده است. اينها سفرايی هستند که در مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ايران با دولتهای اروپايی شرکت داشته اند.

XS
SM
MD
LG