لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

پيکر «روزا پارکس» در ساختمان کنگره آمريکا


تابوت حاوی پيکر خانم «روزا پارکس» مدافع معروف و برجسته حقوق مدنی و انسانی اقليتها در آمريکا، اکنون، در تالار مدور «روتاندا» در ساختمان کنگره آمريکا، برای ادای احترام عموم قرار داده شده است.

پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا و همسرش، لورا بوش، بانوی اول آمريکا، در راس مقامات و شخصيتهای برجسته بودند که هنگام آوردن تابوت خانم «پارکس» ، در سالن «روتاندای» کنگره آمريکا برای ادای احترام حضور داشتند.

پيکر خانم پارکس از شهر «مونتگمری» در ايالت «آلاباما»ی آمريکا با هواپيما به فرودگاه واشنگتن، پايتخت آمريکا، و از آنجا با کاروانی از اتومبيل ها بويژه اتوبوس قديمی و تاريخی متعلق به شهر مونتگومری، و با اسکورت مخصوص بداخل ساختمان «روتاندا»ی کنگره منتقل شد.

حدوداً 50 سال قبل، روزا پارکس برای اولين بار از پيروی از قانونی که او را مجبور ميکرد صندلی خود را در اتوبوس شهری به هر سفيد پوستی که ميخواست روی صندلی او بنشيند واگذار کند سرباز زد. دستگيری خانم پارکس باعث يک سلسله اتفاقاتی شد که در آخر منجر به از بين رفتن جدائی نژادی، بطور قانونی، در آمريکا شد. اکنون هزاران نفر از آمريکائيان فرصت خواهند داشت از مقابل تابوت خانم پارکس بگذرند و مراتب احترام و ستايش خود را برای آخرين بار به وی ادا کنند.

XS
SM
MD
LG