لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

همکاری اتمی آمريکا و هند زير ذرّه بين کنگره


یکی از اعضای برجسته دموکرات کنگره آمریکا از پرزیدنت بوش خواسته است اطلاعات بیشتری در زمینه برنامه دولت آمریکا برای تأمین تکنولوژی نيروگاههای برق اتمی به هندوستان در اختیار کنگره قرار دهد.

جوزف کرالی نماینده ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا این نظرات را در جلسه بررسی کمیته روابط بین الملل مجلس نمایندگان که برای رسیدگی به موضوع روابط هند و آمریکا تشکیل جلسه داده بود ابراز کرد.

آقای کرالی، که عضو رهبری دموکراتها در مجلس نمایندگان است گفت وی از برنامه مورد بحث جانبداری میکند زیرا هندوستان دارای یک نظام دموکراسی مورد اعتماد است؛ و تاریخ نشان میدهد که این کشور قویاً با گسترش سلاحهای اتمی مخالفت کرده است. وی اضافه کرد قصد دارد پشتیبانی کنگره را نسبت به این برنامه جلب کند.

در ماه ژوییه پرزیدنت بوش و " مان موهان سینگ " نخست وزیر هندوستان توافق نامه ای امضا کردند که به موجب آن هند تأسیسات اتمی نظامی را از تأسیسات اتمی غیر نظامی تفکیک خواهد کرد؛ و تأسیسات غیر نظامی را در معرض بازرسی بین المللی خواهد گذاشت. در عوض، ایالات متحده تکنولوژی اتمی غیر نظامی را، که هند برای اقتصاد روبه رشد خود به شدت به آن نیاز دارد در اختیار آن کشور قرار خواهد داد براساس این طرح ،کنگره ایالات متحده آمریکا باید مصالحه هایی را مورد تأیید قرار دهد.

XS
SM
MD
LG