لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

Editorail: Mehlis Reprt on Hariri’s Assassination


گزارشی که اخيراً از سوی سازمان ملل متحد در زمينه قتل رفيق حريری نخست وزير سابق لبنان منتشر شده است نتيجه گيری ميکند که سوريه در اين جنايت دخالت داشته است.

آقای حريري، که با اشغال سی ساله لبنان توسط سوريه به مخالفت پرداخته بود در فوريه سال جاری در انفجار بمب جان خود را از دست داد.

بر پايه اين گزارش، تصميم به قتل آقای حريری " نميتوانسته است بدون تصويب مقامات بلند پايه امنيتی سوريه اتخاذ شده باشد؛ و اجرای اين تصميم هم نميتوانسته است بدون تبانی مقاماتِ سرويس ِ امنيتی سوريه با همتايان خود در سرويس امنيتی لبنان به وقوع پيوسته شده باشد."

دتلو مهليس Detlev Mehlis تنظيم کننده آلمانی اين گزارش همچنين از عدم همکاری سوريه با گروه تحقيق سازمان ملل انتقاد کرده و مدعی است که " فاروق الشرع" وزير امور خارجه سوريه به آنها " اطلاعات کذب " داده است.

سوريه گزارش آقای مهليس را دارای انگيزه سياسی خوانده است؛ و ايران، متحد سوريه ، نيز گفته است: "مقامات سوريه حسن نيت خود را با گروه تحقيق سازمان ملل نشان داده اند ؛" که البته اين گفته خلاف مندرجات گزارش است.

دولت ايران توصيه کرده است در مقابله با اتهامات عليه سوريه بايد " شکيبايی " پيشه کرد. جان بولتون سفير ايالات متحده در سازمان ملل متحد ميگويد" وقت آن است سوريه حقايق را اعتراف کند" بولتون ميگويد: " مانع تراشی و کارشکنی بس است؛ اتخاذ تدابير ناقص بس است؛ ما همکاری واقعی ميخواهيم؛ و اين همکاری را بی درنگ ميخواهيم."

کاندوليزا رايس ، وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا از سوريه مؤکداً خواست سعی کند اهميت و عمق وخامت يافته های مندرج در گزارش آقای مهليس را جدی تلقی کند. وزير امور خارجه آمريکا گفت: " اينک ما دو هدف بسيار مهم در پيش داريم: يکی اين است که برای سوريه روشن سازيم اين موضوع يک مسأله جدی است؛ و ديگر اينکه بی توجهی به اين گزارش ، و تلاش برای بی اعتبار جلوه دان تحقيقگران، و گفتن اينکه مفاد اين گزارش مسخره است و غيره و غيره، رفتاری نيست که با سلوک جامعه بين الملل منطبق و سازگار باشد. جامعه بين الملل اين گزارش را بسيار جدی ميگيرد و از سوريه ميخواهد به آن گردن نهد و همکاری کند."

ايالات متحده آمريکا در تلاش است ساير کشورها شورای امنيت را به تشکيل اجلاسی در سطح وزيران امور خارجه دعوت کند تا موضوع رفتار سوريه و امکان تدابير تنبيهی عليه آن کشور مورد بحث و بررسی قرار گيرد. پرزيدنت بوش نيز ميگويد " شواهد عينی حاکی از دخالت سوريه در مرگ يک رهبر خارجی وجود دارد. ما ميخواهيم به مردم حساب پس داده شود؛ و البته اولين اقدام ارجاع موضوع به سازمان ملل متحد است."

XS
SM
MD
LG