لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

خانواده رفيق حريری خواستار ارجاع پرونده ترور  نخست وزير سابق لبنان به دادگاه بين المللی است


پسر رفيق حريری نخست وزير سابق لبنان، يافته های يک گزارش سازمان ملل متحد، که مقامات لبنانی و سوری را در ترور پدرش دخيل می شناسد، تائيد وتحسين کرده است.

سعد ال حريری در سخنانی که امروز، شنبه ، از تلويزيون پخش شد گفت خانواده اش ضمن قبول نتيجه گيريهای گزارش، خواستار ارسال پرونده به يک دادگاه بين المللی اند. وی که يکی از رهبران مخالف دولت در پارلمان است گفت خانواده حريری خواستار عدالت اند نه انتقام.

پرزيدنت بوش روز جمعه از سازمان ملل متحد خواسته بود برای رسيدگی به گزارش، که وی آن را بسيار ناراحت کننده توصيف کرد، هر چه زود تر تشکيل جلسه دهد.

روز جمعه پس از آنکه دتلف مهليس تحقيقگر سازمان ملل متحد اذعان کرد که اشارات مرتبط با دخيل بودن دو نفر از بستگان بشار اسد رئيس جمهوری سوريه را از قلم انداخته بود، جنجال درگرفت .

اين تحقيقگر آلمانی گفت وی بدان جهت تصميم گرفت اسامی آن دو را از گزارشی که برای اطلاع عموم منتشر ميشود حذف کند که نمی خواست به برداشت هائی غلط از حقايق منجر شود.

وی تکذيب کرد که برای پنهان نگاه داشتن هويت مظنونين زير فشار قرار گرفته بود . سفير سوريه در سازمان ملل متحد گزارش را سياسی و فاقد اعتبار توصيف کرده است.

در همين حال کابينه لبنان قرار است برای بررسی به گزارش تشکيل جلسه بدهد.

XS
SM
MD
LG