لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۳

تعويق مجدد گفتگوهای صلح دارفور


با افزايش خشونت درمنطقه دارفور درغرب سودان که موانعی درعمليات امدادی درمنطقه به وجود آورده است، ميانجيگران اتحاديه آفريقا تازه ترين دورگفتگوهای صلح درباره زد وخوردهای جاری در دارفور را به تعويق انداختند.

گفتگوهای ميان دولت سودان و گروه های شورشی منطقه دارفور که زيرنظر اتحاديه آفريقا جريان دارد، قراراست دراواخرماه نوامبرآينده ازسرگرفته شود.

اتحاديه آفريقا دراعلاميه ای درپايان اجلاس خود که ازسوی کليه طرف ها امضا شد، اعلام کرد گفتگوها متمرکز برتقسيم قدرت بوده است. دراعلاميه آمده است با وجود آن که فقط پيشرفت متوسطی در گفتگوها به دست آمده است، اين خوش بينی وجود دارد که پايه محکمی برای بررسی اين موضوع در دور بعدی گفتگوها ريخته شده باشد.

درطول اجلاس يک ماه گذشته، هيچ گونه مذاکرات مستقيمی ميان طرفين صورت نگرفته است. گفتگوهای آن ها همچنين براثرخشونت های جاری در دارفور، ازجمله حمله به ماموران امداد که برای نخستين بارصورت می گرفت، وهمچنين حمله ای مرگباربه ماموران حفظ صلح اتحاديه آفريقا، دچاراختلال شده است.

سازمان ملل متحد می گويد خشونت، دشواری هائی در راه ادامه کوشش های امدادی به وجود آورده است وباعث آواره شدن غيرنظاميان بيشتری و اسکان آن ها دراردوگاه هائی شده است که خارج ازظرفيت خود آوارگان را پذيرفته اند.

XS
SM
MD
LG