لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

گزارش سازمان ملل درباره ترور رفيق حريری و تهيه قطعنامه درباره سوريه


امروز پنجشنبه قرار است گزارش سازمان ملل درباره ترور رفيق حريری نخست وزير سابق لبنان به کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد داده شود.

يک سخن گوی سازمان ملل گفت که اين گزارش روز جمعه به شورای امنيت داده خواهد شد و احتمالأ برای عموم پخش خواهد شد.

در بيروت اميل لاهود رئيس جمهور لبنان گفت که مقامات لبنان پيشاپيش گزارش سازمان ملل اقدامات امنيتی را سخت تر کرده اند و وی مردم را به آرامش دعوت کرد.

ديپلمات ها می گويند آمريکا وفرانسه بانی دوقطعنامه جديد درسازمان ملل متحد شده اند که سوريه را به علت مداخله درامورلبنان مورد انتقاد قرار می دهد. يکی ازقطعنامه ها سوريه را به علت مداخله آن در ترور رفيق الحريری نخست وزيرپيشين لبنان در۱۴ فوريه گذشته هدف گرفته است.

قتل آقای حريری باعث تظاهرات های وسيعی در لبنان شد که سوريه را وادار به خارج کردن نيروهای خود از لبنان کرد و باعث شد سوريه به بيش از ۳۰ سال حضور خود در لبنان پايان داد.

سوريه بارها هرگونه ارتباط با ترور آقای حريری را تکذيب کرده است، اما ديپلمات ها می گويند انتظارمی رود درگزارش سازمان ملل متحد درباره ترورآقای حريری که قراراست هفته آينده منتشرشود، به مداخله سوريه دراين تروراشاره شده باشد. قطعنامه ديگرمتضمن نظرات آمريکا است دائر براين که سوريه دراردوگاه های فلسطينيان درلبنان توليد ناآرامی می کند واسلحه دراختيارفلسطينيان می گذارد.

XS
SM
MD
LG