لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

يونسکو معاهده بين المللی عليه استفاده از دوپينگ را تأئيد کرده است


يونسکو، تشکيلات آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد معاهده بين المللی عليه استفاده از داروهای توانبخش غيرمجاز (دوپينگ) در ورزش را تأئيد کرده است.

يونسکو روز چهارشنبه طی جلسه آن در پاريس باتفاق آرا اين توافقنامه را پذيرفت. بموجب اين معاهده تمام ورزشکاران بطور منظم مورد آزمايش قرار خواهند گرفت و معيارهای تحريمهائی که عليه ورزشکاران متخلف اعمال می شود، يکسان خواهد بود.

در معاهده بين المللی عليه استفاده از دوپينگ از کشورهای عضو مصرانه خواسته شده است که آموزش درباره زيان های دوپينگ يا استفاده از اين داروها را افزايش دهند.

سازمان يونسکو با صدور بيانيه ای می گويد اين توافقنامه برای نخستين بار نشان می دهد که دولتهای ملی برای از بين بردن دوپينگ در ورزش با يک معاهده بين المللی و الزام آور بيکديگر پيوسته اند. فقط دولتهائی که اين پيمان را تصويب می کنند در قبال اجرای آن موظف خواهند بود.

قبل از آنکه اين معاهده بمورد اجرا گذاشته شود بايد مورد تصويب ۳۰ عضو از مجموع ۱۹۱ عضو يونسکو قرار بگيرد. سازمان يونسکو اميدوار است که اين پيمان قبل از آغاز مسابقات المپيک زمستانی ۲۰۰۶ در ماه فوريه آينده در تورين در ايتاليا مورد تأئيد قرار بگيرد.

XS
SM
MD
LG