لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

ايران جداگانه صدام را متهم کرده است


صدام حسين ديکتاتور مخلوع عراق، که برای دادن دستور کشتن صد و چهل و سه مرد شيعه در شهر شمالی دوجيل، محاکمه ميشود با اتهامات ديگری نيز که به رژيم او ارتباط پيدا ميکند روبروست.

صدام و حزب حکمران بعث او، به کشتن دست کم پنج هزار کُرد با گاز شيميائی در شهر حلبچه در سال ۱۹۸۸، سرکوبی خونين شورش شيعيان در سال ۱۹۹۱ و تجاوز به کويت در سال ۱۹۹۰ نيز متهم شده اند.

ايران ميگويد اتهامات خود را عليه عراق، از جمله نسل کشی در جريان هشت سال جنگ ايران و عراق در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ ، جداگانه عنوان کرده است.

دستور به ارتش برای بريدن گوش های سربازان فراری، و بريدن سر دهها زن برای فحشا، از جمله قساوت های نسبت داده شده به صدام است.

مسيری که وی برای رسيدن به قدرت مطلق طی کرد از شهر مرکزی تکريت آغاز شد که در سال۱۹۳۷ در آنجا بدنيا آمد. وی در سال۱۹۵۶ به حزب بعث پيوست و درگيری او در سياست در اوايل دهه۱۹۶۰ موجب شد که مدتی به زندان بيفتد . قدرت سياسی وی از سال 1968 شکل گرفت که حزب بعث به قدرت رسيد. صدام در سال ۱۹۷۹ رئيس جمهور عراق شد . او بيست و چهار سال حکمرانی کرد و در آوريل ۲۰۰۳ توسط نيروهای ائتلافی تحت رهبری آمريکا خلع شد. صدام پس از هشت ماه پنهان شدن، دستگير شد.

XS
SM
MD
LG