لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۲

ادامه عکس العمل شديد کره جنوبی و چين به ديدار کوئيزومی از معبد ياسوکونی


کره جنوبی و چين در اعتراض به ديدار نخست وزير ژاپن از معبد بحث انگيز زمان جنگ ملاقاتهای مقامات ارشد ژاپن را برهم زدند.

امروز چهارشنبه بان کاي-مون وزير امورخارجه کره جنوبی گفت که وی از سفر خود به ژاپن منصرف شده است، چرا که انجام ديدار در اين شرايط مناسب نيست.

مقامات سئول گفتند که رومو-هيون پرزيدنت کره جنوبی ممکن است ديدار سطح بالا با آقای کوئيزومی را که قرار بود اواخر امسال باشد، برهم بزند.

روز سه شنبه چين سفر وزير خارجه ژاپن به پکن را برهم زد و گفت که ديدار در اين شرايط مناسب نيست. ساعاتی پيش از آنهم در ژاپن حدود دويست نفر از قانونگزاران ژاپن برای ادای احترام به کشته شدگان زمان جنگ ژاپن به ديدن معبد ياسوکونی توکيو رفتند.

روز دوشنبه چين و کره جنوبی با خشم زياد به ديدار اخير آقای کوئيزومی نخست وزير ژاپن از آن معبد اعتراض کردند. چين و کره جنوبی ديپلمات های ژاپن را برای محکوم کردن ديدار کوئيزومی فراخواندند. تظاهرات های کوچک ضد ژاپن در هردو کشور گزارش شدند.

معبد ياسوکونی به احترام دو و نيم ميليون ژاپنی کشته شده در زمان جنگ ساخته شده که در ميان آنها کسانيکه به جنايت ضد بشريت محکوم شده و پس از جنگ دوم جهانی اعدام شدند نيز هستند.

منتقدين اين معبد را يادآور و سمبل بيرحمی ها و تجاوزگری گذشته ميليتاريستی ژاپن می بينند.

آقای کوئيزومی گفت که روز دوشنبه صبح برای دعا کردن برای صلح به اين معبد رفت، همانگونه که از سال ۲۰۰۱ که نخست وزير شد پنج بار از اين معبد ديدن کرده است. وی از دولت های خارجی خواست که در تصميم وی مداخله نکنند.

XS
SM
MD
LG