لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

خوش بينی وزير امورخارجه آمريکا به تصويب قانون اساسی جديد عراق


در عراق مقامات مسئول انتخابات به شمارش آرای رفراندوم قانون اساسی، که ديروز، شنبه، انجام گرفت، ادامه ميدهند، و انتظار ميرود نتايج مقدماتی از امروز، يکشنبه، بتدريج منتشر شود.

مقامات ميگويند شمار رای دهندگان در دست کم هشت استان از هيجده استان عراق زياد، و در هفت استان متوسط بود.

بنظر ميرسد بيش از شصت درصد رای دهندگان واجد شرايط در رای گيری ديروز، که نسبتا عاری از خشونتی عمده بود، رای دادند.

خبرگزاری آسو شيتد پرس ميگويد نتايج مقدماتی از شمارش آرا در استان دياله نشان ميدهد که هفتاد درصد از رای دهندگان رای به تصويب قانون اساسی داده اند. استان دياله يکی از سه استان اصلی است که سُنّس های مخالف قانون اساسی سکنه آنه را به دادن رای منفی تشويق ميکردند.

در استان نينوا نيز که اکثر آرا شمرده شده است ، به گزارش خبرگزای آسوشيتد پرس، شمار رای دهندگان موافق تقريبا چهار برابر رای دهندگان مخالف بوده است

عراقی ها در رفراندوم ديروز قانون اساسی فقط به دو سئوال "آری" يا "نه" پاسخ دادند. اکثريتی ساده از آرای مثبت می تواند قانون اساسی را تائيد کند، اما اگر رای دو سوم رای دهندگان در سه استان منفی باشد، قانون اساسی رد شده تلقی ميشود.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا امروز در لندن رای گيری ديروز را ستود و به خبرنگاران گفت بنظر ميرسد به رغم حضور سُنّی های مخالف در حوزه های رای گيری ، قانون اساسی جديد عراق تصويب شده باشد.

در همين حال ارتش آمريکا از کشته شدن پنج سرباز اين کشور در انفجار يک بمب جاده ای در شهر سُنّی نشين رمادی در جريان رای گيری ديروز خبر داده است .

XS
SM
MD
LG