لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

رفراندوم قانون اساسی عراق آغاز شد


امروز شنبه صندوق های رأی برای دومين انتخابات ملی که از زمان برکناری صدام حسين از قدرت در عراق برگزار ميشود، گشوده شد. مردم عراق برای پيش نويس قانون اساسی جديد رأی ميدهند.

تصويب قانون اساسی گام کليدی در راه برقراری دولت دموکراتيک در عراق است. صندوق های رأی تحت اقدامات شديد امنيتی باز شدند و مرزهای عراق تقريبأ به روی هر نوع ترافيکی بسته بودند.

اين اقدامات برای جلوگيری از خشونت در موقع انتخابات است. در انتخابات قبلی عراق که در روز ٣٠ ژانويه برای انتخاب مجلس ملی بود، خشونت در روز انتخابات به قيمت جان ٣٥ نفر تمام شد.

جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق از اولين کسانی بود که رأی خود را در منطقه سبز بغداد که شديدأ تحت مراقبت است، به صندوق ريخت.

چند ساعت پيش از آغاز رأی گيری ، پرزيدنت طالبانی از اعراب اهل تسنن که پشتگاه شورشيان را تشکيل ميدهند درخواست کرد که در رفراندوم شرکت کنند. آقای طالبانی گفت که اميال و آرزوهای اهل تسنن از طريق عمل سياسی حاصل ميشود و نه از راه خشونت.

اکثر رهبران اهل تسنن خواهان تحريم شده بودند تا آنکه در آخرين لحظات قبل از همه پرسی با مذاکره کنندگان شيعه و کرد به توافق رسيدند. از آنموقع ستيزه گران به شش دفتر حزب اسلامی سنّی حمله کردند.

در صورت رد شدن پيش نويس قانون اساسی، انتخابات مجلس ملی جديد برای نوشتن قانون اساسی ديگری انجام ميشود.

روز جمعه ستيزه جويان با حمله به خطوط انتقالی برق بغداد باعث خاموشی اکثر نقاط شهر شدند.

XS
SM
MD
LG