لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

Editorial:Earthquake Relief Efforts


مقامات پاکستانی تصور می کنند که در زلزله بی سابقه اخير در نواحی مرزی پاکستان و هندوستان ، بيش از ۲۳ هزار نفر جان باخته باشند. مرکز ثقل زمين لرزه در شهر مظفرآباد، پايتخت بخش پاکستانی کشمير قرار داشت.

به گفته مقامات ، تعداد کشته شدگان زلزله در بخش هندی کشمير حدود يک هزار نفر است. سازمانهای امداد و کمک رسانی تخمين می زنند که شمار مجروحان حادثه بايد از مرز ۴۰ هزار نفر فراتر رفته باشد و تعداد کسانی که بی خانمان شده اند، نيز سر به ميليونها ميزند. ژنرال پرويز مشرف ، رئيس جمهوری پاکستان از هم ميهنان و نيز از جامعه بين المللی برای کمک به زلزله زدگان ، در خواست کمک کرده است. آقای مشرف می گويد: در اين دوران بحران و وانفسا مردم ما عاقبت بر پيامدهای ناگوار اين واقعه ی مرگبار ، غلبه خواهند کرد. ادم ارلی ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد: مردم آمريکا ، با تمام قوا به ياری حادثه ديدگان پاکستانی شتافته اند. سخنگو می گويد: « آمريکا، در مقام مقابله با اين حادثه فجيع مقدمتا مبلغ پنجاه ميليون دلار منظور کرده است. آمريکا ، هشت فروند هليکوپتر به منظقه اعزام داشته است که برای تامين ملزومات ، ضروريات ،حمل و نقل و کمک به فعاليتهای امداد مورد استفاده قرار گيرند.»

سرگرد ، متو- مک لالين ، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمريکا می گويد: « فرماندهی مرکزی آمريکا ، متعّهد به انجام وظائف خويش است ، و در گذشته نيز به کمک کشورهای مصيبت ديده ، چه متحد آمريکا ، و چه غير متحّد ، شتافته است.» سرگرد مک لالين می افزايد: « فرماندهی مرکزی ، هر کمکی را که در دايره وظايف خود دارد ، به انجام خواهد رسانيد ، و در اين مورد بخصوص نيز ، چون ، پاکستان ، متحّد امريکا است ، تقاضاهای مورد نظر و انجام وظيفه طبعا با شتاب بيشتری به انجام خواهد رسيد.»

پرزيدنت بوش ، رئيس جمهوری آمريکا ، ضمن مکالمه تلفنی خود با ژنرال مشرف ، رئيس جمهوری پاکستان ، مراتب تاثير عميق و همدردی شديد خود را با ملت پاکستان، اعلام کرد و از طرف دولت ملتّ آمريکا ، به رئيس جمهوری پاکستان اطمينان داد ، در اين ايّام پريشانحالی و در ماندگی ، آمريکا ، از هيچ کمکی به پاکستان دريغ نخواهد کرد.

در روز دوازدهم ماه اکتبر، کاندوليزا رايس ، وزير امور خارجه آمريکا ، در جريان ديدار کوتاهی از پاکستان مراتب همدردی و حمايت مردم آمريکا را از پاکستان اعلام داشت.

خانم رايس گفت : «مايلم ، ملتّ پاکستان بداند که هر لحظه ذهن و انديشه ما با شماست و ما در اين ايّام نيازمندی با شما خواهيم بود ، و فردا نيز که زمان بازسازی و ترميم فرا ميرسد ، بازهم در کنار شما خواهيم ايستاد.»

XS
SM
MD
LG