لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

تغييرات در پيش نويس قانون اساسی عراق برای کسب حمايت اقليت اهل تسنن


پارلمان عراق برای کسب حمايت اقليت اهل تسنن عراق در همه پرسی روز شنبه، در آخرين لحظه تغييراتی را در پيش نويس قانون اساسی مورد تصويب قرار داد.

مقامات عراق روز چهارشنبه برای بحث و بررسی تغييرات مورد نظر که بخشی از مصالحه ميان رهبران شيعی، کرد و سنی به شمار می رود، با يکديگر ديدارکردند.

تغييرات جاری به مجمع ملی عراق اختيارمی دهد که اگر قانون اساسی در همه پرسی روز شنبه مورد تاييد مردم عراق قرار گيرد، سال آينده انجام اصلاحاتی را در قانون اساسی مورد توجه قرار دهد.

حزب اسلامی عراق که يکی از عمده ترين احزاب اهل تسنن عراق است، وعده داده است در همه پرسی روز شنبه ازقانون اساسی حمايت کند، هرچند ممکن است ساير احزاب اهل تسنن به مخالفت خود ادامه دهند.

سخنگوی کاخ سفيد از مصالحه بر سرقانون اساسی استقبال کرد و آن را يک" گام مثبت" ناميد. با وجود مصالحه به دست آمده، خشونت های پيش از برگزاری همه پرسی در عراق همچنان ادامه دارد. پليس می گويد يک بمب گذارانتحاری روز چهارشنبه خود را در ميان جمعيتی که برای استخدام در ارتش اجتماع کرده بودند، منفجر کرد. در اين حمله که در شهر تل عفر در يک پايگاه ارتش در نزديکی مرز سوريه روی داد، دست کم ۳۰ نفرجان خود را ازدست دادند و ۳۵ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG