لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۴

عراق در آستانه رفراندوم قانون اساسی چهار روز تعطيل عمومی اعلام کرده است


در عراق، در پيشاپيش برگزاری همه پرسی قانون اساسی جديد در روز شنبه، تعطيلات عمومی چهار روزه ای آغاز شده است. پست های بازرسی جديد و موانع امنيتی سيمانی در نزديک حوزه های رای گيری ظاهر می شوند، و مقامات می گويند مقررات منع آمد و شد از ساعت شش بعدازظهر تا شش بامداد، از نيمه شب امشب به وقت محلی به اجرا گذاشته خواهد شد.

روز جمعه، عراق مرزهای خود را خواهد بست و حرکت اتومبيل ها در جاده ها ممنوع خواهد شد.

در اين ميان، بازداشتی های عراقی که به جرمی محکوم نشده اند، و نيز بيماران بيمارستان ها، روز پنجشنبه، در پيشاپيش راي گيری سراسری، ريختن آر اء خود را به صندوق ها آغاز کردند. حدود ۱۵ ميليون و۵۰۰هزار عراقی می توانند رای بدهند.

شامگاه چهارشنبه، پارلمان طرحی را که به قصد جلب پشتيبانی اعراب سنی تهيه شده است تصويب کرد. با اين حال، بسياری از گروه های سنی می گويند رای منفی خواهند داد.

سپاسگزاری پرزیدنت بوش از سربازان آمریکائی و عراقی

پرزیدنت بوش از سربازان آمریکائی و عراقی به دلیل کوشش درجهت به وجود آوردن فضائی امن برای رای گیری در روز شنبه، سپاسگزاری کرده است.

آقای بوش روز پنجشنبه در یک کنفرانس ويديوئی با اعضای لشکر چهل و دوم پیاده نظام ارتش آمریکا، مستقر در تکریت، در باره عملیات آمادگی برای همه پرسی قانون اساسی در روز شنبه به آنها به بحث پرداخت. یکی از افسران گفت سربازان عراقی مسئولیت تامین امنیت رای دهندگان را بر عهده گرفته اند.

وی اظهار داشت در انتحابات ژانویه، زمانی که سربازان ائتلاف امنیت را کنترل می کردند، شرايط برای دولت انتقالی متفاوت بود.

افسر دیگری به رئیس جمهوری گفت عراقی ها آماده و مشتاق هستند در همه پرسی شرکت کنند، و اضافه کرد میزان ثبت نام رای دهندگان در شمال و مرکز کشور ۱۷ در صد بالا رفته است، که نشان می دهد حدود ۴۰۰ هزار عراقی جديدا ثبت نام کرده اند.

تصویب قانون اساسی در روز شنبه راه را برای برگزاری انتخابات سراسری در ماه دسامبر هموار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG