لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۲

تسليت و تاسف پرزيدنت بوش از زلزله اخير در گفتگو با نخست وزير هند


رئيس جمهوری آمريکا در يک تماس تلفنی با مان موهان سينگ، نخست وزير هند، ضمن اعلام مراتب تسليت و تأسف خود،از او در مورد تلاشهايی امدادی که تا کنون در هند به عمل آمده است جويا شد.

به گفته کاخ سفيد، پرزيدنت بوش در تماس خود با مان موهان سينگ، نسبت به همدردی و پيشنهاد دولت هند برای کمک به پاکستان قدردانی به عمل آورد.

ساعاتی پيش، نخستين هواپيمای هندی حامل تدارکات امدادی، شامل چادر، دارو و کالاهای ديگر، وارد اسلام آباد پاکستان شد.

پرويز مشرف، رئيس جمهوری پاکستان از طريق تلويزيون ملی آن کشور در اسلام آباد، تلاشهای تمامی کشورهای دنيا را برای ارسال کمک به مناطق زلزله زده ستود. آقای مشرف به ويژه از هند عليرغم مناسبات غير دوستانه تاريخی ميان دو کشور، به دليل تماس گرم و محبت آميزنخست وزير هند برای پيشنهاد هر گونه کمک به پاکستان، تقدير کرد.

بانک جهانی می گويد، وعده کمک مالی خود را به مناطق به شدت آسيب ديده پاکستان به۴۰ميليون دلار، يعنی به دو برابر مبلغی که پيشتر وعده داده بود، افزايش خواهد داد.

تونی بلر، نخست وزير بريتانيا نيز اعلام کرد، کمکی حدود هفده ميليون و پانصد هزار دلار افزون بر سه ميليون و پانصد هزار دلاری که قبلاً وعده داده بود، به زلزله زدگان پاکستان اهدا خواهد کرد.

ايالات متحده نيز اعلام کرد، مبلغی بالغ بر پنجاه ميليون دلار به پاکستان کمک خواهد کرد و اين در حالی است که سازمان ملل متحد خواستار ۲۷۲ ميليون دلار کمک مالی برای فراهم آوردن کمکهای امدادی فوری برای مناطق زلزله زده پاکستان شده است.

XS
SM
MD
LG