لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

ابقای مقررات اوليه رفراندوم در عراق


پارلمان عراق مقررات جديدی را، که اوايل اين هفته برای رفراندوم در باره قانون اساسی وضع کرده بود، در واکنش به اعتراض های سازمان ملل متحد و آمريکا ، کنار گذاشت و رای به ابقای مقررات قبلی داده است.

مجمع ملی امروز پس از بحثی کوتاه با ۱۱۹ رای موافق در مقابل ۲۸ رای مخالف مقررات اوليه را مجددا معتبر دانست .

مقامات سازمان ملل متحد و آمريکا در مورد تغييرات، که رد کردن پيش نويس قانون اساسی را سخت تر ميکرد، ابراز نگرانی کرده بودند.

مقامات عرب سُنّی عراق و قانون گذاران مستقل تغييرات را غير قانونی توصيف کرده بودند و ميگفتند هدف آن بوده است که تصويب پيش نويس قانون اساسی تضمين شود. آنها تهديد کرده بودند که رفراندوم را تحريم ميکنند.

بموجب تغييرات جنجالی، که روز يکشنبه در پارلمان تحت سلطه شيعيان و کردها به تصويب رسيده بود، پيش نويس قانون اساسی در صورتی رد ميشد که دو سوم رای دهندگانی که ثبت نام کرده اند، در سه استان از هيجده استان عراق به آن رای منفی بدهند . حال آنکه بموجب مقررات اوليه، که امروز مجددا برقرار شد، رای منفی دو سوم رای دهندگان شرکت کننده در رفراندوم برای رد پيش نويس قانون اساسی کافی است .

در همين حال، در انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در خارج از يک مسجد متعلق به شيعيان در شهر " حلّه" در جنوب بغداد، دست کم بيست و پنج تن کشته شدند.

به گفته پليس انفجار که در آن حد اقل نود نفر نيز مجروح شدند، در حالی روی داد که شيعيان نخستين روز ماه مبارک رمضان را بر گزار می کردند.

XS
SM
MD
LG