لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

تلاش رهبران اتحادیه اروپا برای از بين بردن موانع عضويت ترکیه


وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا، یک روز پیش از موعد مقرر، در یک جلسه فوق العاده که روز یکشنبه تشکیل شد تلاش کردند تا بن بست موجود بر سر عضویت ترکیه را ازمیان بردارند.

قرار است روز دوشنبه مذاکرات رسمی با ترکیه انجام گیرد. جک استرا وزیر امور خارجه بریتانیا میگوید نگرانیهای بعضی از کشورها را درک میکند، اما ترک گفتگوها نیز برای اتحادیه اروپا به منزله یک " شکست " خواهد بود. اتریش بر این نکته پامیفشارد که گزینه دیگری بجز عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا باید با ترکیه مطرح گردد؛ اما ترکیه با این پیشنهاد مخالف است.

فیلیپ دوست بلازی وزیر امور خارجه فرانسه میگوید اتحادیه اروپا ممکن است در نهایت مجبور شود بجای عضویت کامل ،به اصطلاح "مشارکت ممتاز" به ترکیه اعطا کند؛ و اضافه میکند برای ترکیه بسیار دشوار است که معیارهای عضویت در اتحادیه اروپا را رعایت کند، زیرا دولت ترکیه مجبور خواهد بود تعدادی از قوانین خود را تغییر دهد. اعضای اتحادیه اروپا باید شرایط سخت مربوط به دموکراسی و حقوق بشر را بپذیرند.

رجب طیب اردوان نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه گفت رهبران اتحادیه اروپا باید مشخص کنند که آیا این اتحادیه میخواهد به یک قدرت جهانی تبدیل شود یا به اصطلاح به عنوان یک " باشگاه مسیحی" باقی بماند. انتظار میرود مذاکرات برای پذیرفتن این کشور ِعمدتاً مسلمان تا ده سال به درازا بکشد. پذیرش اعضای جدید اتحادیه اروپا باید به تصویب همه 25 عضو اتحادیه برسد.

XS
SM
MD
LG