لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

جماعت اسلامی در پی ايجاد حکومت های اسلامی در شرق آسياست


جماعت اسلامي، گروهي که گمان ميرود پشت جريان بمبگذاريهاي روز شنبه بالي باشد، يک شبکه تروريستي است که هدف آن ايجاد حکومت اسلامي در اندونزي، مالزي و بخشهايي از تايلند و فيليپين است.

اين گروه با شبکه القاعده اسامه بن لادن ارتباط دارد، و به ظن قوي مسئول حملات متعدد سراسر منطقه است. بارزترين آنها حمله اي بود که در سال ۲۰۰۲ به جزيره بالي صورت گرفت و طي آن بيش از ۲۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. بعد از آن بمب گذاريها در هتلي در جاکارتا و سفارت استراليا از سوي اين گروه بود. مقامات تاکنون چندين نفر را دستگير کرده اند که ادعا ميشود عضو اين گروه باشند. رضوان عِسامِدّين، مشهور به " حَمْبَلي" رئيس عمليات اين گروه است که در سال ۲۰۰۳ در تايلند دستگير شد. وي اينک در اختيار ايالت متحده آمريکا است و در محل نامعلومي نگهداري ميشود. چندين کشور منطقه جنوب آسيا خواستار محاکمه او به اتهام عمليات تروريستي شده اند.

دولت اندونزي" ابوبکر بشير" واعظ مسلمان را، که رهبر روحاني جماعت اسلامي است، دستگير کرده است. وي که اُسامه بن لادن جنوب آسيا ناميده ميشود، به اتهام تباني و دست داشتن در بمب گذاريهاي سال ۲۰۰۲ بالي به سي ماه زندان محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG