لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

Editorial: IAEA Warns Iran


سازمان بين المللی انرژی اتمی با تصويب قطعنامه ای ايران را متهم به نقض معاهده منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای کرده و تهديد کرده است که پرونده ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد کرد. در اين قطعنامه آمده است که برای پرهيز ار ارجاع قضيه به شورای امنيت، ايران بايد اجازه دسترسی به اسناد و مدارک و مناطق مربوط به فعاليتهای هسته ای در ايران را به متخصصان سازمان بين المللی انرژی اتمی بدهد، همه فعاليتهای غنی سازی اورانيوم و باز فرآوری را بحال تعليق درآورد، و موافقتنامه بازرسی با سازمان را رسماً به تصويب برساند.

اسکات مک کللان سخنگوی کاخ سفيد در اين باره ميگويد قطعنامه سازمان بين المللی انرژی اتمی به ايران اخطار ميکند که " زمان آن فرا رسيده است که ايران در مسير شفافيت کامل حرکت کند." مک کللان گفت: "بيست سال است که ايران فعاليتهای هسته ای خود را از ديد جهانيان پنهان داشته ، و از اجرای تعهدات خود سرباز زده است. اينک ايران بايد به توافقهای بين المللی خود و توافقهای خود با کشورهای اروپايی با کشورهای اروپايی گردن نهد. ما کماکان از تلاشهای ديپلماتيک اروپاييان برای حل مسأله جانبداری ميکنيم؛ اما شما در سازمان بين المللی انرژی اتمی شاهد بوديد که اکثريت رو به فزون کشورها پذيرفته اند که موضوع عدم سرپيچی ايران از اجرای موافقتنامه ها بايد مورد رسيدگی قرار گيرد. و اگر جمهوری اسلامی ايران به عدول از اجرای تعهدات بين المللی خود ادامه دهد، آنگاه موضوع به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد. "

شان مکورميک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نيز گفت تصويب قطعنامهِ هشداری تنها گام نخست است؛ و اضافه کرد که: " هيچکس مايل نيست شاهد دستيابی ايران به سلاحهای هسته ای باشد، به ويژه اينکه اين کار زير پوشش برنامه هسته ای غير نظامی اجرا شود. هيچکس نميخواهد ... ايران به فناوری و تکنولوژی چرخه سوخت هسته ای دسترسی پيدا کند. اين هدف مااست... ما ميکوشيم اين هدف را تحقق بخشيم. فرايندی که در پيش گرفته ايم بخودی خود هدف نيست، بلکه يکی از راههای رسيدن به هدف است." آقای مکورميک اضافه کرد که زمان آن فرا رسيده است که دولت ايران اين موضوع را درک کند که بخاطر بلند پروازيهای هسته ای خود روز بروز منزوی تر ميشود.

XS
SM
MD
LG