لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

کم شدن قدرت توفان ريتا و مشکلات مردم لويزيانا و تکزاس پس از آن


توفان دريايی ريتا روز شنبه از کنار مراکز پرجمعيت ايالت لويزيانا گذشت و ظرف چندساعت با ازدست دادن شدت و قدرت خود به اصطلاح به يک توفان استوايی تبديل شد.

اگر چه توفان شهرهای کوچک را درهم کوبيد، ولی شهرهای هوستون و نيواورلئان در امان ماندند.

مقامات فدرال ميگويند تخليه چندين ميليون سکنه ايالات پيش از رسيدن توفان با موفقيت انجام گرفت و هيچگونه گزارشی از تلفات دريافت نکرده اند. با اينحال، توفان در مناطق پست و کم ارتفاع موجب بروز سيل شده و اينک ميليونها خانه بدون برق هستند.

در نيواورلئان، که هنوز از توفان کاترينا سر بلند نکرده است، موج توفانی ديگرسيلاب را بار ديگر به اين شهر سرازير کرد و به سد بنديهای خاکی مجدداً آسيب رساند.

بنظر ميرسد خسارات وارده به پالايشگاههای نفت واقع در کرانه خليج مکزيک نسبتاً زياد باشد، گو اينکه مقامات ميگويند اثرات اين خسارات بر قيمتها هنوز روشن نيست.

مقامات نفتی ايالات متحده ميگويند هنوز نميتوان ميزان خساراتی که براثر توفان دريايی " ريتا" به سکوهای حفاری و پالايشگاههای خليج مکزيک وارد آمده است برآورد کرد؛ اما ميگويند گزارشهای اوليه در اين مورد دلگرم کننده است.

توفان دريايی ريتا سرتاسر منطقه موسوم به " خط پالايشگاهها" را در هم کوبيد و باعث شد که تقريباً همه عمليات توليد نفت و بخشی از فعاليتهای توليد گاز در منطقه متوقف شود. بااينحال مقامات ابراز اميدواری ميکنند که مقدار سيلاب وارده به پالايشگاهها ناچيز بوده و به سرعت قادر خواهند بود که عمليات توليد را از سر بگيرند. بسته شدن فعاليتهای پالايش در خليج مکزيک، که حتی پيش از وقوع توفان آغاز شده بود، ميزان کل توليد نفت آمريکا را تا ۳۰ در صد کاهش داده است. مقامات ميگويند پالايشگاههای تعطيل شده شامل شش پالايشگاه از ده پالايشگاه بزرگ ايالات متحده هستند.

XS
SM
MD
LG