لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

مقام اول ايران درجهان از نظر تعداد معتادان مواد مخدر و نقش جمهوری اسلامی


بخش چشم گيری از روزنامه بسيار معتبر واشنگتن پست روز جمعه بيست و سوم سپتامبر، به افزايش حيرت انگيزمصرف کنندگان مواد مخدر در ايران اختصاص داده شده است.

بنا به گزارش اين روزنامه، ايران از نظر در صد جمعيت، مقام نخست را درتعداد مبتلايان به مواد مخدر جهان دارد.

کشورهای موريشس و قرقيزستان، با فاصله فراوان از ايران، در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

گزارشگر واشنگتن پست که مدتی را در ايران بسر برده و با مبتلايان به اعتياد و نيز با مسئول مرکز مطالعه اعتياد مصاحبه کرده است، ريشه های اين گسترش را در تصميمات قشری گرانه و نابخردانه اوليای جمهوری اسلامی می داند که تصور داشتند احکام اسلامی و خشونت های انظباطی می توانند جوابگوی اين مشکل باشند. اين گزارش، نبود مراکز تفريحی برای جوانان، بيکاری، تورم فراوان و اجبار به شنيدن موعظه های تکراری دولت که به شکل خسته کننده وتکراری در آمده است را علل بنيادی کشش مردم به مواد مخدر می داند.

اما آن چه که اين گزارش را فاجعه آور تر می کند نقل قول هائی است از يک افسر پليس و تعدادی دانشجوی سابق که دولت جمهوری اسلامی را عامل مستقيم اشاعه اعتياد معرفی می کنند و اعتقاد دارند که زمامداران ايران آگاهانه و با برنامه طرح ريزی شده به رواج مواد افيونی، استفاده و اعتياد مواد مخدر کمک می کنند.

اين گزارش از حادثه اعتراض دانشجويان دانشگاه در شش سال پيش ميگويد که بدستور دولت جمهوری اسلامی، دانشجويان رابه داخل خوابگاهها فرستادند و درهای ورودی و خروجی را بستند اما به تعدادی از فروشندگان مواد مخدر اجازه دادند تا به خواب گاهها وارد شده و اجناس خود را بفروشند.

XS
SM
MD
LG