لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

Editorial: IRAN AND FREEDOM OF EXPRESSION


Speaking before the United Nations General Assembly, Iranian President Mahmood Ahmadinegad said,” world Governments, factions, and Groups of people should have the right to express themselves without any fear,” But what about the individual Iranians

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران در سخنان خود در برابر مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت:" کشورهای جهان ... و دستجات و گروههای مردم بايد حق داشته باشند، بدون هيچگونه بيم و هراسی عقايد و آراء خود را بيان کنند.

اين درست ... اما تکليف افراد، از جمله افراد و آحاد ايرانی در داخل کشور خود چيست؟ آيا اينها حق ندارند از آزادی بيان و آزادی عقيده برخوردار باشند ...؟

آمبه يی ليگابو، گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد در مورد آزادی عقيده و آزادی بيان، اخيراً به دولت ايران تأکيد کرد، اکبر گنجی، روزنامه نگار آزاديخواه را از زندان رها سازند. اکبر گنجی، در ماه ژوئن گذشته به نشانه اعتراض به شرايط غير انسانی زندان خود در زندان اوين به اعتصاب غذا دست زد. اکبر گنجی در سالهای گذشته با نگارش سلسله مقالاتی، پرده از مشارکت مقامات بلند پايه ايرانی در قتلهای زنجيره ای و کشتار دگرانديشان سياسی در سالهای ۱۹۹۰ برداشته است. آقای گنجی بنابر اصرار و درخواست خانواده خود در ماه اوت گذشته از اعتصاب غذا دست کشيد. اما از اوايل ماه سپتامبر جاری، هيچکس خارج از خانواده، حق ديدار او را نداشته است. سازمان مستقل "خبرنگاران بدون مرز" در بيانيه ای کتبی می گويد، به نظر می رسد، گنجی را در قسمت مخصوصی از زندان اوين، به حالت حبس انفرادی در آورده اند و هيچکس جز نفرات سپاه پاسداران انقلاب، حق دسترسی به وی را ندارد. اکبر گنجی، تنها کسی نيست که به علت ابراز نظرات، آراء و بيان عقايد خود به زندان افکنده می شود.

بنا بر گزارش وزارت امور خارجه آمريکا، مقامات ايرانی تقريباً کليه رسانه های مستقل داخلی را به محاق تعطيل کشانده اند ... و جمع کثير ديگری را دستگير و يا در عمل وادار به سکوت کرده اند.

رؤيا طلوعی، يکی از مدافعان حقوق زنان و مدير مسئول ماهنامه رسن است. خانم طلوعی نيز، در زمره صدها نفر ديگری است که به جرم اعتراض به قتل يک جوان کرد ايرانی، که گناهی جز مطالبه حقوق حقه انسانی خود نداشت، به گوشه زندان افتاده اند. مسعود باستانی، سردبير سابق روزنامه "ندای اصلاحات" است که در سال ۲۰۰۳ به وسيله رژيم روحانيون ايران، توقيف گرديد. باستانی نيز جزء کسانی است که به علت گزارش اعتصاب غذای اکبر گنجی، به زندان افتاده است.

پرزيدنت جرج-دابليو-بوش، رئيس جمهوری آمريکا در سخنان خود در برابر مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد، برای استيفای حقوق اوليه انسانی، استقرار دموکراسی از واجبات است.

پرزيدنت بوش می گويد:" ملل دموکراتيک، حکومت قانون را ارج می نهند ... برای قدرت و اختيارات حکومت، محدوديت قائلند ... و با زنان و اقليتها مانند شهروندان درجه يک رفتار می کنند." رئيس جمهوری آمريکا می گويد:" ملل دموکراتيک، مالکيت خصوصی را محترم می شمارند ... و آزادی بيان و آزادی مذهب را در شمار حقوق لاينفک خود می دانند."

XS
SM
MD
LG