لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

امکان خروج ايران از ان پی تی در صورت ارجاع پرونده اتمی آن به شورای امنيت سازمان ملل


جمهوری اسلامی ایران هشدار می دهد که اگر پرونده اتمی ایران به دلیل آنچه نقض پیمان ممنوعیت گسترش جنگ افزار اتمی گفته می شود به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود، ممکن است بازرسان بین المللی را از ورود به تاسیسات اتمی خود ممنوع کند و غنی سازی اورانیوم را از سر بگيرد.

این موضوع را علی لاریجانی، دبیر شورایعالی امنیت جمهوری اسلامی و سرپرست هیات ایران در مذاکرات اتمی روز سه شنبه در وین در حاشیه جلسه فوق العاده آژانس بین المللی اندژی اتمی عنوان کرد.

آژانس پیش نویس یک قطعنامه اروپا را ، که در آن گفته می شود ایران با خودداری از ارائه اطلاعات مربوط به برنامه چرخه سوخت اتمی خود پیمان " ان پی تی " را نقض کرده است، بررسی می کند.

پیش نویس، که از تائيد آمریکا برخورداراست، به آنچه آنرا کوتاهی های فراوان تهران از تعهداتی که بر اساس این پیمان بر عهده گرفته است، استناد می کند. با این حال، دیپلمات ها می گويند روسيه، چین و بسیاری از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، با ارسال پرونده به شورای امنیت مخالف هستند و می گويند به مذاکرات اتمی بین ایران و سه کشور اروپائی بايد فرصت بیشتری داده شود.

روز دوشنبه، کاندولیزا رایس وزير امور خارجه آمریکا گفت او یقین دارد که موضوع به سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد. وی اظهار داشت ایران بايد به تمام پرسش های مربوط به ۱۵ سال فعالیت های اتمی پنهانی خود پاسخ دهد.

XS
SM
MD
LG