لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۴

حامد کرزی: ديگر هيچ تهديد تروريستی جدی در افغانستان وجود ندارد


در افغانستان، شمارش آرای انتخابات روز یکشنبه آغاز شده است. مقامات می گويند آنها قصد دارند نتايجی را که در جریان شمارش معلوم می شود منتشر کنند، اما نتيجه نهائی برای تمام استان ها احتمالا بیش از یک ماه طول خواهد کشيد.

بیش از ۱۲ ميليون نفر برای رای دادن ثبت نام کرده بودند، اما شمار کسانی که رای دادند بیش از یک ميلیون نفر از انتخایات ریاست جمهوری سال پیش کمتر بود.

با وجود این، رهبران جهان انتخابات افغنستان را به عنوان موفقيتی چشمگیر ستوده اند.

رئیس جمهوری افغانستان می گويد سربازان خارجی بايد فعالیت های نظامی خود را کاهش دهند، و اضافه می کند ديگر هیچ تهديد تروریستی جدی در کشور او وجود ندارد.

حامد کرزی روز سه شنبه، دو روز پس از برگزاری انتخابات پارلمانی ، در کابل به خبرنگاران گفت: حالا که افغانستان دارای نهادهای دمکراتیک است، طبیعت جنگ با تروریسم در آنجا عوض شده است.

آقای کرزی اظهار داشت حملات هوائی ديگر کارگر نیست و دولت های خارجی بايد توجه خود را بر نقاطی که تروریست ها آموزش ديده اند و از آنها حمایت می شود متمرکز کنند. او همچنین گفت جستجوی خانه ها به وسيله سربازان بدون اجازه دولت بايد متوقف شود.

چند ساعت پیشتر، یک فرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان گفت انتظار دارد که در هفته های آينده نبرد بین نیروهای زير فرماندهی آمریکا و ستيزه گران طالبان و القاعده شدت پيدا کند.

XS
SM
MD
LG