لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

توافق آمريکا و کره شمالی در مذاکرات شش جانبه


پرزيدنت بوش تعهد کره شمالی به دست کشيدن از برنامه توليد جنگ افزار اتمی ، يک گام مثبت می نامد، با اين حال می گويد تائيد پای بندی پيونگ يانگ به چنين تعهدی بسيار مهم است.

آقای بوش روز دوشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت کره شمالی بايد بفهمد که آمريکا در اجرای توافقی که روز دوشنبه در گفت و گوهای شش جانبه در پکن به دست آمد، جدی است.

پيشتر، سخنگوی کاخ سفيد از تعهد کره شمالی به رها کردن جنگ افزار اتمی و موافقت با بازرسی های بين المللی، در برابر دريافت کمک انرژی، همکاری اقتصادی و تضمين های امنيتی ، استقبال کرد.

اسکات مک للن، سخنگوی کاخ سفيد، توافق را "خوب" توصيف کرد، با اين حال گفت آنچه مهم است ، اجرای آن است.

در بيانيه ای که به تصويب تمام هيات های شرکت کننده در مذاکرات در پکن رسيد، گفته می شود کره شمالی و آمريکا موافقت کردند به حاکميت يکديگر احترام بگذارند و گام هائی در جهت عادی سازی مناسبات بردارند.

بيانيه همچنين می گويد کره شمالی حق دارد از انرژی اتمی برای مقاصد صلحجويانه استفاده کند. طرف ها پذيرفته اند ، در زمانی مناسب که مشخص نشده است، در باره تحويل يک رآکتور آب سبک به کره شمالی برای استفاده های غير نظامی بحث کنند.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت بازرسان اتمی بايد هرچه زودتر به کره شمالی باز گردند. تمام شش طرف مذاکرات - دو کره، چين، روسيه، ژاپن و آمريکا، موافقت کردند در ماه نوامبر دوباره تشکيل جلسه دهند.

XS
SM
MD
LG